Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

16.

Rodinný dům Kšice

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Rodinný dům Kšice

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Doplňující informace o účelu stavby

Dům je navržen pro celou rodinu, primárně však pro jednu až dvě osoby – rodiče dětí, které se osamostatnily a bydlí zvlášť.

Architektonický popis

Rodinný dům je navržen jako jednoduchá nízkonákladová kompaktní dřevostavba s pultovou střechou. Lehká dřevěná konstrukce je z vnějšku opláštěna vodorovně kladenými modřínovými prkny, která budou přirozeně stárnout spolu s domem. Založení je navrženo s provětrávanou mezerou nad terénem, stavba tak působí odlehčeným dojmem. Okenní otvory domu jsou navrženy v souladu s vnitřním uspořádáním. Na severní fasádě se nachází vstup a okno do koupelny se zvýšeným parapetem pro intimnější pocit v interiéru. Na východní fasádě směrem do ložnice je umístěno velké okno se sedacím parapetem pro zvýšený příjem východního ranního oslunění. Do pracovny vede menší čtvercové okno s klasickým parapetem pro možnost přistavení nábytku pod okno. Jižní strana disponuje velkým oknem s posuvnými křídly, kterými se hlavní obytná místnost maximálně propojuje s okolní krajinou. Přebytečná míra jižního oslunění a následného přehřívání interiéru je vyřešena terasou s vlastním stíněním – dřevěnými lamelami. Ostatní okenní otvory jsou stíněny vnějšími žaluziemi, které se vytahují z exteriérových okenních špalet.

Technický popis

Dům je tvořen jedním stavebním objektem obdélníkového tvaru, který je situován při severovýchodní straně pozemku. Stavba je založena na bednících dílcích KB bloku vyplněných betonem s ocelovou výztuží a na železobetonovém pasu, který podporuje vnitřní akumulační stěnu vedoucí napříč domem. Podlaha objektu je z dřevěného roštu tvořeného z dřevěných trámů (hlavních vynášecích trámů 100 x 180 mm a podlahových trámů 80 x 120 mm) vynesených na železobetonových základech. Nosný systém stěn se sestává z nosných dřevěných sloupků 60 x 180 mm v roztečích 625 mm. Stropní trámy – krokve navazují ve stejných roztečích na sloupkový systém v rozměrech 80 x 300 mm. Zateplení objektu je řešeno vždy mezi nosnými prvky, tj. mezi trámy podlahového roštu, nosnými sloupky a krokvemi. V podlaze je přidané zateplení nad nosným roštem ve skladbě podlahy a ve stěnách je navíc přidaná vrstva zateplení mezi latěmi na vnější strany. Fasádní systém je řešen jako dvojitý plášť, nosný systém je z lehkého dřevěného sloupkového systému „two by four“ – sloupků 60 x 180 mm s izolací mezi sloupky a izolací mezi latěmi na vnější straně, fasádní systém je s provětrávanou mezerou mezi svislými latěmi, které vynášejí modřínový obklad.

Typ konstrukce

Sloupkový dřevěný systém „two by four“.

Skladba konstrukce

Nosná část stěn je navržena z trámů o rozměrech 160 x 80 mm v rastru 625 mm a vyplněna čedičovou minerální izolací Isover Orsil. Další vrstvu obvodové konstrukce tvoří vodorovné pobití trámky rozměru 40 x 60 mm taktéž vyplněná minerální izolací. Následuje větrotěsná fóliie, paropropustná. Provětrávanou mezeru je třeba vždy ukončit mřížkou proti vniknutí hmyzu do dutiny. Směrem do interiéru budou ve svislé rovině nosné trámy obloženy OSB deskami, které budou sloužit jako parozábrana, jejich spoje přelepeny páskou AIRSTOP a kompletně plošně natřeny latexovým nátěrem. Veškeré prostupy parozábranou musí být důkladně přelepeny a natřeny, aby nedocházelo k úniku vlhkosti do nosné konstrukce.

Skladba konstrukce - obrázek

Zastavěná plocha

95,2 m2

Užitná plocha

79,4 m2

Počet obytných podlaží

1

Součinitel prostupu tepla

0,18 W/m2K

Energetické zařazení budovy

Celková dodaná energie B (167 kWh/m2*rok), neobnovitelná primární energie A (129 kWh/m2*rok)

Popis dispozice

Dispozičně se dům orientuje kolem hlavní obytné místnosti, které dominuje těleso pobytových sálavých kamen stojících mezi velkým jižním francouzským oknem a dřevěnou severní vestavěnou stěnou. Místnost disponuje v rámci domu také zvýšenou světlou výškou, která kopíruje sklon pultové střechy. Okolní místnosti (hlavní ložnice, pracovna, kuchyňský kout, předsíň, toaleta a koupelna) jsou uspořádány kolem hlavní obytné místnosti a mimo toaletu na ni mají přímé napojení. Stropy okolních místností již nekopírují sklon střechy a mají tak sníženou světlou výšku na 2,6 m s rovným stropem. Z hlavní obytné místnosti lze vstoupit přímo na terasu na jihozápadní straně domu.

Umístění díla

Kšice

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Ateliér k světu.

Bydliště/Sídlo společnosti

Plzeň

Webová stránka

Telefon

+420 603 300 580

E-mail

atelier@ksvetu.cz

Logo/Fotka

Doplňující informace o soutěžícím

Na začátku všech aktivit značky k světu. stála architektonická myšlenka s chutí věci měnit. Ateliér k světu. je kreativní dílnou, která spojuje odborníky a nadšence z řad architektů, projektantů a designerů za účelem zlepšit prostředí kolem nás. Společně s našimi klienty utváříme základní myšlenku – ideální představu, kterou následně opracováváme a postupně zhmotňujeme ve vysněnou realitu.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací