Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

1.

Rodinný dům v Lipně nad Vltavou

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Rodinný dům v Lipně nad Vltavou

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Doplňující informace o účelu stavby

Rodinný dům pro čtyřčlennou, sportovně zaměřenou rodinu, především na vodní sporty a cyklistiku.

Architektonický popis

Idea návrhu tkví v myšlence splynutí a propojení s přírodou, s terénem, „proplétání se" mezi stromy směrem k vodě. Následně se do prvotní hmoty promítl vliv terénu, stromů, lokality (Lipno a okolní příroda vybízí k úzkému kontaktu s přírodou). Orientace ke světovým stranám a zónování vnitřní dispozice ujasnily tvar, zatočení a umístění v rámci pozemku. Z těchto atributů vznikl návrh tohoto rodinného domu, daný tvar, volba konstrukčního, materiálového a dispozičního řešení. Stavební parcela se nachází 3,5 km západně od obce Lipno nad Vltavou, na severním břehu vodní nádrže Lipno. Pozemek je charakteristický svým mírným sklonem, lesním porostem, výhledem na vodní plochu a úzkým kontaktem s přírodou.

Technický popis

Objekt je navržen jako dřevostavba na železobetonové základové desce, založený na základových pasech a ocelovém roštu podepřeným svazkem ocelových prutů. Nosnou konstrukci tvoří rámová konstrukce z lepeného dřeva. Střecha je navržena jako pultová. Hlavními materiály použity při návrhu jsou tedy dřevo, kov a sklo, což podporuje myšlenku nerušeného navázání na okolní přírodu. Objekt je napojen na veřejné řády technické infrastruktury.

Zastavěná plocha

280 m2

Užitná plocha

253 m2

Počet obytných podlaží

1

Popis dispozice

Tvar RD je jedna kompaktní podlouhlá hmota včetně garáže pro 2 osobní vozy. Dispozice je rozčleněna na tři funkční zóny (technickou, pobytovou a soukromou) plynule na sebe navazující. Veškeré pobytové místnosti a zápraží jsou umístěny směrem na jihozápad a i díky velkým okenním otvorům tak umožňují příjemný pobyt a jedinečné výhledy na vodní nádrž Lipno.

Umístění díla

Lipno nad Vltavou

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Bc. Kristýna Ulrychová

Bydliště/Sídlo společnosti

Praha

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací