Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

1.

Pasivní dům Slunečnice

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Pasivní dům Slunečnice

Účel stavby

Bydlení pro mladé

Popis stavby

Rodinný dům je řešen jako pasivní ekologická dřevostavba s užitím prvků autonomního domu. Stavba je optimalizována v programu PHPP. Dům je navržen ze dvou částí: z přízemního křídla s extenzivní zelenou střechou a z dvojpodlažní části, která se natáčí jako slunečnice za sluncem. Vytápění a větrání zajišťuje kompaktní rekuperační jednotka. Dalším zdrojem jsou kamna na dřevo a přímotopy. Na střeše dvojpodlažní části jsou umístěny solární fotovoltaické kolektory. Stavba má vlastní studnu a systém hospodaření s dešťovou vodou v kombinaci s přírodním jezírkem.

Realizační skupina

Architekt

Mojmír Hudec - ATELÉR ELAM

Vizualizace

Ondřej Novotný

Umístění stavby

Javůrek, 664 83

Typ konstrukce

Stavba je provedena jako přízemní dřevostavba z úsporných dřevěných I nosníků s izolací z celulózy. Stavba je založena na betonových pasových základech.

Zastavěná plocha

138,5 m2

Užitná plocha

116,8 m2

Počet podlaží

2

Součinitel prostupu tepla

0,18 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A - Mimořádně úsporná

Doplňující informace o stavbě

Dům je umístěn na úzkém pozemku s nevýhodnou orientací z hlediska solárních zisků. Je proto navržen ze dvou bloků, z přízemního křídla s extenzivní zelenou střechou a dvojpodlažní části, která se natáčí za sluncem. I přes tuto nevýhodnou polohu se podařilo dosáhnout měrné potřeby na vytápění 21 kWh/(m²) dle PHPP. Pro řízené větrání je použita kompaktní rekuperační jednotka. Jednotka má  dvě malá zabudovaná tepelná čerpadla pro vytápění a ohřev teplé vody. V obývacím pokoji jsou použita malá krbová kamna na kusové dřevo. Na střeše dvojpodlažní části jsou solární fotovoltaické kolektory s úložištěm elektrické energie v technické místnosti. Dvojpodlažní část, s obývacím pokojem a kuchyní, má v 2.podlaží galerii, z které je výstup na zelenou střechu, kde je vyhlídková terasa. V přízemním křídle je ložnice, dva pokoje, koupelna s technickou místností, šatna a samostatné WC. Dům má dřevěný obklad z patinovaného modřínu. Dešťová voda a studna se využívájí pro závlahu a pro přírodní jezírko.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Mojmír Hudec - ATELIÉR ELAM

Sídlo společnosti / Bydliště

Brno

Kontaktní osoba pro veřejnost

Mojmír Hudec

Telefon

+420 777 801 008

E-mail

elam@elam.cz

Webová stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Autorizovaný nezávislý architekt s vlastním projekčním ateliérem ELAM. Při návrzích, převážně pasivních domů, využívá principy a prvky soběstačných domů. Dává přednost používání přírodních materiálů a ekologických technologií.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací