Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

2.

Rodinný dům u Lipna

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Rodinný dům u Lipna

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Rodinný dům se nachází v lese, na břehu vodní nádrže Lipno. Pro zachování a respektování autentičnosti místa, byla zvolena dřevostavba. Jednak z důvodu ekologičnosti, ale i z důvodu zachování „genia loci“. V dnešní době, kdy se s materiály plýtvá bez rozmyslu, staví se stále nové stavby, a to především z betonu a keramických tvárnic, je dřevo vhodný obnovitelný materiál. Pro bydlení to platí obzvláště, je příjemné a teplé. Proto byl zvolen zcela dřevěný dům.

Umístění stavby

Lipno nad Vltavou, 382 78

Typ konstrukce

Nosnou konstrukci tvoří CLT panely, tepelnou izolaci tvoří dřevovláknité desky a fasáda je z opalovaných prken. V interiéru se také převážně nachází dřevo, a to buď v podobě pohledové desky CLT panelu, nebo dřevotřískových desek. Na podlaze a na stropě se nachází prkenná podlaha a prkenný podhled. Pro založení stavby byly použity betonové základové pasy a podezdívka ze ztraceného bednění.

Zastavěná plocha

294 m2

Užitná plocha

238 m2

Počet podlaží

1

Součinitel prostupu tepla

0,133 W/m2K

Energetické zařazení budovy

C

Doplňující informace o stavbě

Hmotové řešení ovlivnilo nejvíce prostředí, ve kterém se dům nachází. Ať se jedná o svah, nebo o vzrostlé stromy, na které dům reaguje a snaží se přizpůsobit přírodě, vše do sebe přirozeně zapadá. Všechny tyto aspekty ovlivnily výsledný tvar. Dům je složen celkem z devíti hmot, které klesají, stoupají a ustupují stromům v souladu s rozložením terénu. Návrh ovlivnily dva pojmy, a to horizontalita/vertikalita. Horizontalitu zde představuje uklidňující jezero, to v návrhu zdůrazňují prosklené stěny, jejichž horní hrana je v jedné linii až na narušující ateliér. Vertikalitu představující stromy a kopec, které se v návrhu promítly různou výškou jednotlivých hmot. Rodinný dům je k jezeru zcela otevřen a to posuvnými okny od podlahy ke stropu. Veškeré otevřené části domu jsou obytné. Naopak funkční část domu je zcela uzavřena.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Matyáš Vrtiška, student FSv ČVUT

Sídlo společnosti / Bydliště

Praha

Kontaktní osoba pro veřejnost

Matyáš Vrtiška

Telefon

+420 731 908 887

E-mail

matesv@centrum.cz

Logo / Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací