Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

10.

Dům v úžině

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Dům v úžině

Obecný popis

Difuzně otevřená dřevostavba z pohledových masivních panelů NOVATOP vestavěná do úžiny betonových stěn. Striktně kopírujících pozemek! Určujících severojižní orientaci! Stěny, mimo architektonického výrazu a přenášení tvaru pozemku do 3D, vytváří opěrky terénních rozdílů, ochranu stavby před západními větry a zejména ochranu před „náročným“ provozem sousedního pozemku školy. Dům využívá materiálů lokálních, obnovitelných, s minimální produkci CO2 v průběhu životního cyklu (nosné panely a dřevěná okna české výroby, dřevovláknitá izolace, fasáda z „palubových“ prken evropského původu apod.). Celkové množství použitého dřeva v HODNĚ:-)

Architektonický popis

Úžina! Existuje Jinonická úžina jen v myšlenkách tvůrců, nebo je skutečná? ... Úzký pás země sevřený pohořím! Úzký pás moře mezi dvěma břehy! ... Pohybujete se v horách, skály se zdvihají, cesta krčí v proláklině mezi kopci. Zastavíte uprostřed a rozhlédnete se! Tam a zpět. Nedá se jít jiným směrem. Nevíte, co Vás čeká. Jaké překvapení, jaké taje. Skály se rozestupují, zarůstají do země, vítá Vás slunce. Otvírá se krajina. Prošli jste úžinou! Do jiného světa. Dům, jehož pozemek měří v nejužším místě pouhé 4,0m. Dům, jehož vysoké stěny kopírují krajinu a reflektují skály Prokopského údolí! Dům, který zaplnil zbytkový prostor "přesýpacích hodin"! Dům, který odděluje jižní zahradu od ruchu velkoměsta! Dům, v jehož srdci se ocitáte vytržen z kontextu okolního světa! To je Dům v úžině!

Země umístění stavby

ČR

Účel stavby

rodinný dům

Datum povolení užívání

1Q/2014

Zastavěná plocha

m2 92

Užitná plocha

m2 150

Počet obytných podlaží

2

Energetické zařazení budovy

A

Údaje o soutěžícím

Soutěžící

ATELIER SAEM, S.R.O.

Přihlašovatel

ATELIER SAEM, S.R.O.

Doplňující informace

Realizace

Mapri s.r.o.

 

Architektonický návrh

Michal Procházka
Lukáš Bezecný
Pavel Cihelka
Jiří Deyl 

ATELIER SAEM, s.r.o.
Na Mlejnku 6/1012, 147 00 Praha 4
www.saem.cz
info@saem.cz
+420 777 991 545

Projektová dokumentace

ATELIER SAEM, s.r.o.
www.saem.cz

Autor - Dům v úžině

Investor

Michal Procházka
www.dumvuzine.cz

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací