Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

10.

Dům vody a tónů

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Dům vody a tónů

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Částečně dvoupodlažní moderní dřevostavba v pasivním standardu, pro mladou rodinu, s koupacím jezírkem, permakulturní zahradou a vodním biotopem, citlivě zasazená do stávající zástavby v podhůří Jizerských hor.

Účelná dispozice zahrnuje obývací pokoj s hudebním koutkem s pianem a profesionální audio sestavou, kuchyň s jídelnou, ložnici, koupelnu a šatnu rodičů v západním křídle domu. Ve východním křídle jsou umístěny dva dětské pokoje s vlastní koupelnou a šatnou.

Interiér je opticky i provozně intenzivně propojen s dřevěnou terasou, koupacím jezírkem a navazující rozlehlou přírodní zahradou.

Inovativní řešení

Konstrukčně se jedná se o moderní skeletovou dřevostavbu v pasivním standardu s difúzně otevřenou skladbou obvodových konstrukcí. Stavební řešení, včetně propracovaných detailů, vychází z uceleného ověřeného stavebního systému společnosti ATREA, optimalizovaného pro výstavbu energeticky úsporných budov. Ve značné míře jsou využity přírodní obnovitelné a recyklované materiály (dřevo, desky na bázi dřeva, celulóza apod.). Výplně otvorů jsou dřevěné se skrytým rámem z exteriérové strany. Na hlavních plochách fasády je použita tenkovrstvá difúzně otevřená omítka v šedé barvě, doplňující plochy tvoří dřevěný fasádní obklad, terasy z modřínu jsou bez povrchové úpravy. Dřevěná podlaha je vyskládána z dubových vlysů s povrchovou úpravou v odstínu šedé. Také schodiště je dubové. Zajímavý estetický prvek v obývací části vytváří přiznaná nosná konstrukce. Elegantní interiér vkusně oživuje masivní dubový nábytek ošetřený olejem. Při návrhu a realizaci byl kladen velký důraz na akustické řešení.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Návrh odráží současný styl s ohledem na místní kontext, praktičnost, použití přírodních materiálů a udržitelnost.

Dům je umístěn v západní části svažitého pozemku a navazuje na stávající zástavbu. Střední dominantní hmota je zastřešena sedlovou střechou s okny směřujícími na východ s dominantními výhledy na panorama Krkonoš. Na západní straně jsou instalovány fotovoltaické panely. Boční hmoty jsou zastřešeny pultovými střechami s vegetačním souvrstvím, které slouží jako terasy přístupné z podkroví, kde je umístěna velká pracovna a pokoj pro hosty.

Vlastní dům je doplněn venkovní saunou, dvěma sklady a dřevěnou terasou, která bezprostředně navazuje na koupací jezírko, které je napájeno z vydatného vodního zdroje na pozemku. Vodu z jezírka odvádí potůček, který protéká rozlehlou permakulturní zahradou do spodní části pozemku, ve které je situován vodní biotop, který zadržuje srážkovou vodu v místě. Slouží jako útočiště pro vodní živočichy a má pozitivní vliv na okolní mikroklima.

Typ dřevostavby

skeletová konstrukce

Umístění stavby

Pěnčín – Jistebsko, 468 21

Datum kolaudace

02/2017

Zastavěná plocha

174 m2

Užitná plocha

189 m2

Počet podlaží

2

Součinitel prostupu tepla

0,12 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A

Způsob vytápění a ohřevu vody

Větrání a vytápění: vytápěcí (chladicí) a větrací jednotka s rekuperací tepla ATREA DUPLEX RK5 v kombinaci s otopnými žebříky v koupelnách.

Ohřev vody a akumulace energie: zásobník tepla ATREA IZT 650 l.

Zdroje energie: tepelné čerpadlo země – voda ATREA TCA 3,1 kW, fotovoltaika 3,12 kWp.

Realizační skupina

Architekt

Ing. arch. Zuzana Novosadová / Symbiosa – ateliér architektů

Projektant

Zdeněk Hlavatý

Dodavatel stavby

Daniel Petříček / v licenci DOMY ATREA

Investor

Lucie a Jan

FOTOGRAF

Kateřina Raimová

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

ATREA s.r.o. | DOMY ATREA

Obec bydliště / sídla společnosti

Jablonec nad Nisou

Vztah ke stavbě

Koordinátor konceptu DOMY ATREA – bydlet lépe

Kontaktní osoba pro veřejnost

Petr Dusil

Telefon

+420 608 644 650

E-mail

domy@atrea.cz

Webová stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Navrhujeme a stavíme zdravé, komfortní, energeticky úsporné a ekologické dřevostavby. Pod značkou DOMY ATREA poskytujeme komplexní služby v oblasti výstavby nízkoenergetických, pasivních, nulových a plusových domů, od poradenství a osvěty, přes individuální architektonický návrh a zpracování projektové dokumentace, po realizaci stavby ve vlastním certifikovaném stavebním systému. V souboru 13 pasivních domů v obci Koberovy (Český ráj) provozujeme vzorový dům (prohlídky a osobní konzultace).

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací