Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

11.

MŠ Všetaty-Přívory

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

MŠ Všetaty-Přívory

Účel stavby

Stavba pro vzdělávání

Popis stavby

Novostavba jednotřídky doplňuje stávající budovu mateřské školy na společném pozemku sloužícím pro venkovní pobyt dětí. Návrh reaguje na tvar pozemku tak, aby budova oddělila zahradu od silnice přiléhající k její východní straně. Vstupní fasáda se obrací ke stávající budově a vytváří tak přirozený centrální prostor, kudy přicházejí rodiče s dětmi. Výhled do zahrady z denní místnosti je naopak díky prolomení západní fasády chráněn před provozem u vstupního prostoru. Prosklenými plochami se sníženým parapetem se hlavní místnost celé budovy otvírá do zahrady.

Inovativní řešení

Celá stavba je dřevěná. Požadavky požární bezpečnosti byly dosaženy mj. použitím sádrovláknitých desek (fermacell), které chrání konstrukci stěn. V celém objektu jsou použité přírodní, resp. tzv. zdravé materiály s nízkými emisemi škodlivých látek – mimo dřevěných součástí stavby, kupř. linoleum na podlaze apod. Spolu s rekuperací vytváří použité materiály zdravé vnitřní prostředí, což potvrzuje i nízká nemocnost dětí, které tuto školku navštěvují. Během celé práce na návrhu se pracovalo s výškou budoucích uživatelů – malých dětí, tzn. i kamera u tvorby vizualizací byla nastavená na výšku očí dětí v předškolním věku.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Při rozhodování obce pro dřevostavbu sehrály významnou roli aspekty rychlosti a čistoty výstavby. Obec se prioritně rozhodla pro kvalitní architekturu a zdravé prostředí pro děti, kritérium ceny bylo až na dalším místě. Ukazuje se, že šlo o správný krok – děti z této školky bývají podstatně méně nemocné než z jiných. Dispoziční řešení vzešlo nejen z požadavků vyhlášky, ale i z rozhovorů a diskuzí s učitelkami všetatské mateřské školy. Celkově je návrh založen na přehlednosti, vizuálním propojení prostorů, minimalizaci chodeb a maximálním využití podlažní plochy pro pohyb dětí. Prosklenými plochami prostupuje zahrada do interiéru, zajišťují dostatek denního světla a výhled do zeleně. V celém návrhu jsou využity parapety snížené na přirozenou výšku pro děti. Na návrhu pracovali architekti, včetně vizualizací, z pohledu výšky očí budoucích uživatelů – dětí. Nadsvětlíky interiérových dveří pomáhají propojovat prostor tam, kde plné dveře zajišťují soukromí. Celá budova je bezbariérová.

Typ dřevostavby

konstrukce z vrstveného masivního dřeva (CLT, ...)

Umístění stavby

Všetaty-Přívory, 227 16

Datum kolaudace

05/2019

Zastavěná plocha

239,5 m2

Užitná plocha

191 m2

Počet podlaží

1

Způsob vytápění a ohřevu vody

Otopná desková tělesa napojená na plynový závěsný kondenzační kotel.

Realizační skupina

Architekt

Prodesi / Klára Vratislavová, Pavel Horák

Projektant

Domesi / Josef Tománek

Dodavatel stavby

Domesi s.r.o.

Investor

Městys Všetaty

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Domesi s. r. o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 3

Vztah ke stavbě

PR / média

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ľubica Fábri

Telefon

+420 731 199 099

E-mail

l.fabri@prodesi.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Architektonicko-realizační kancelář Prodesi / Domesi je zaměřená od založení v roce 2002 výhradně na návrhy a realizace moderních dřevostaveb – bytových, veřejných i pro byznys. Zakladatelé Prodesi / Domesi – architekti Pavel Horák a Václav Zahradníček se věnují i publikační a přednáškové činnosti, jejich stavby jsou publikované v knížkách o dřevostavbách. Za svou tvorbu obdrželi několik ocenění. Přihlášená stavba MŠ Všetaty-Přívory získala cenu BIG SEE WOODEN AWARD 2019 v slovinské Lubľani.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací