Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

9.

Rodinný dům CHKO Český kras

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Rodinný dům CHKO Český kras

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Rodinný dům je rozdělený přiznanou nosnou rámovou konstrukcí na 3 dispoziční části. V 1. a 2. je vloženo patro, 3. část je otevřený obytný prostor s galerií. V přízemí je vstup, koupelna, tech. místnost, kuchyň a jídelna, v patře jsou 2 pokoje a galerie, na kterou vede točité schodiště. Dřevěné prvky jsou barevně sjednocené olej. nátěrem. Tep. izolace domu je dřevovláknitá deska a minerální vata vložená do nosné konstrukce. Dům je obložený sibiřským modřínem, okna jsou EURO, vstupní dveře jsou barevně zvýrazněné. Dům je se zahradou propojený francouzskými okny s terasou a zahradním bazénem.

Inovativní řešení

Dům je difúzně otevřená dřevostavba založená na patkách 25 cm nad terénem. Přiznaná nosná konstrukce dřevostavby je určující pro celý dům, je jí podřízena dispozice a je vizuálně rozhodujícím prvkem domu. Hlavní nosnou konstrukci tvoří čtveřice plných vazeb tvaru písmene „A“ na celou šířku a výšku stavby. Tvar plné vazby vychází z tradičních krovových konstrukcí a je upravený pro potřeby moderní dřevostavby. Plná vazba je zavětrovaná dvojicí šikmých vzpěr, které pomáhají překonat rozpon v šířce plné vazby bez středového sloupku. Kleštiny, které vodorovně spojují celý rám v úrovni stropu, slouží současně jako stropní průvlaky. Dvě plné vazby jsou ve štítových zdech, dvě jsou přiznané v interiéru. Dům je díky nim rozdělený na 3 dispoziční části, které jsou v podélném směru osově 4 metry dlouhé. Celková délka vnitřního prostoru domu je cca 12 m. Na šířku jsou části dispozice členěné přiznanými stropními trámy osově po 1 m, takže šířka celého vnitřního prostoru domu je cca 6,4 m.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Nízkoenergetický rodinný dům je postavený v CHKO Český kras v obci Hlásná Třebaň. Aktuální stav domu je druhá etapa stavby, první vznikla v roce 2008 podle mého návrhu, nicméně z důvodu nedostatku investičních prostředků kvalita provedení fasády, vnitřního vybavení domu a interiéru byla sice funkční, nicméně velmi „spartánská“. Noví majitelé, kteří dům v roce 2014 koupili na „letní rodinné bydlení“, se rozhodli navázat na původní konstrukční řešení stavby a rekonstrukcí zlepšit stavebně technické vlastnosti a architektonické řešení. Byl realizován úplně nový interiér.

Typ dřevostavby

Do interiéru přiznaná trámová konstrukce opláštěná difúzně otevřenou skladbou s využitím dřevovláknité desky

Umístění stavby

Hlásná Třebaň, 267 18

Zastavěná plocha

96 m2

Užitná plocha

160 m2

Počet podlaží

2

Energetické zařazení budovy

A

Způsob vytápění a ohřevu vody

Hlavní zdroj chlazení / topení je multispitová klimatizace. Dále k vytápění slouží krbová kamna a podlahové vytápění el. rohožemi. TUV zajištěno v 300 l el. bojleru.

Realizační skupina

Architekt

Tomáš Klanc, Klanc architekti

Projektant

Tomáš Klanc, Klanc architekti

Dodavatel stavby

svépomocnou organizací více místních dodavatelů

Investor

soukromá osoba

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Tomáš Klanc, Klanc architekti

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 6 – Bubeneč

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Webová stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací