Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

12.

Tsleil-Waututh Community Centre

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Tsleil-Waututh Community Centre

Účel stavby

Sídlo vlády spojené s kultůrními, společenskými a zdravotními programy

Popis stavby

Nové sídlo Tsleil-Waututh vlády, spojené s kulturními, společenskými a zdravotními programy, je první fází nového centra nad mořskou zátokou tradičního území ve Vancouveru. Během 10 000 let jejich historie se Tsleil-Waututh národ obohatil uměním, filosofií, sociálním řádem a stavební technologií využívající dřevo z přímořských lesů Pacifického oceánu. Hodnoty tohoto důležitého kulturního dědictví jsou ztělesněny v návrhu celodřevěné realizace jejich nového sídla vlády. Stavba využívá strukturálních a estetických kvalit různých průmyslově vyráběných dřevěných výrobků, ale i přírodního dřeva.

Inovativní řešení

Skeletová konstrukce laminovaných sloupů a trámů umožňuje maximální prosklení s minimálním zavětrováním strategicky umístěných zdí. Podlahy a rovné střechy jsou zakryty CLT panely. Nosnost vlnitých vazníků je dosažena růzností zakřivení a separací mezi horní a spodní částí vazníku. Tento konstrukční systém dovolí exponovat každý prvek jako architektonický výraz, ale vyžaduje uschování mnoha instalací jako integrální části řešení architektury. Ochrana materiálů proti častým dešťům v průběhu stavby je zajištěna prefabrikací všech prvků stavby v kryté hale a rychlou montáží na staveništi. Maximální využití denního světla minimalizuje elektrické osvětlení a otevírací okna umožní přírodní ventilaci jednotlivých kanceláří. Mechanické topení a chlazení je individuálně kontrolované v každé kanceláři. Ploché střechy jsou zakryté směsí místních rostlin, které nevyžadují údržbu a pomáhají regulovat vnitřní teplotu, snížit potřebu energie, zvýšit drenážní kapacitu a podpořit začlenění do přírody.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Tsleil-Waututh, volně přeloženo, znamená „lidé zrození z moře“. Symbolické navázání jejich životní existence a závislosti na moři je vyjádřeno vlnitými střechami, inspirovanými přílivem vln na pláži. Vlnité stropy interiérů připomínají vzhled pod vodou a vlny mořské hladiny s pronikajícími paprsky světla. Poté, co jim vláda Britské Kolumbie vrátila rozsáhlá území historických teritorií, prochází národ Tsleil-Waututh renesancí svých životních, kulturních a společenských tradic. Filosofie, řešení, forma i artikulace architektury nového sídla byla značně ovlivněna úzkou spoluprací s Tsleil-Waututh společností a více než 100 zaměstnanci, obývajícími novou budovu. Jejich víra v poctivé a otevřené jednání a vládnutí je zdůrazněna otevřeností a průhledností všech prostor i kanceláří a volným přístupem všem. Čtyři kulaté cedrové sloupy a trámy definující „Government Chamber “ v centru budovy jsou symbolickou vzpomínkou na jejich tradiční historické konstrukce.

Typ dřevostavby

Kombinace vsech

Umístění stavby

North Vancouver, Canada

Datum kolaudace

11/2019

Zastavěná plocha

3 000 m2

Užitná plocha

2 820 m2

Počet podlaží

2

Objem spotřebovaného dřeva

1 800 m3

Součinitel prostupu tepla

Údaje nejsou srovnatelné W/m2K

Energetické zařazení budovy

Údaje nejsou srovnatelné

Způsob vytápění a ohřevu vody

Přírodní plyn

Realizační skupina

Architekt

Lubor Trubka Associates Architects

Projektant

Fast + Epp Engineering Company

Dodavatel stavby

Syncra Construction

Investor

Tsleil-Waututh First Nation

AUTOR

Ing. arch. Lubor Trubka, AIBC, FRAIC

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Lubor Trubka Associates Architects

Obec bydliště / sídla společnosti

Vancouver, Canada

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. arch. Lubor Trubka, AIBC, FRAIC

Telefon

001 604 687 3722

E-mail

lta@lubortrubka.com

Webová stránka

Doplňující informace o soutěžícím

Lubor Trubka Associates Architects (LTA) je firma se speciálním zaměřením na dřevostavby a jejich prefabrikaci mimo dřevu nepříznivé podmínky na staveništi. Stálými klienty jsou úřady kanadské vlády a soukromé i veřejné investiční organizace. Během čtyřiceti let si tato firma získala reputaci „dřevěných expertů“ díky svým ekologicky a kulturně citlivým řešením stavebních návrhů pro objekty umístěné v přírodních a civilizací nenarušených oblastech. V průběhu let se firemní zakázky rozšířily mimo Kanadu, s projekty v USA, Asii a Evropě.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací