Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

8.

Přestavba hornického domku

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název interiéru

Přestavba hornického domku

Typ interiéru

Soukromý

Popis interiéru

Rekonstrukce domu na pomezí hornické kolonie a brdského hvozdu. Řešení vychází z velkorysého propojení vnitřních prostor respektujícího logiku konstrukčního schématu, jehož oslavou jsou masivní dřevěné překlady a průvlaky. Výsledný prostor s různou výškou podlah je díky zvětšení některých oken dobře prosvětlen a vtažen do děje zahrady i navazujícího lesa.

Odhalený dřevěný povalový strop a podlaha z půdovek přináší rustikální ráz, investorům blízký. Výrazným prvkem interiéru je i panoramatické lesní dvojokno s efektem iluzivního zrcadlení, který lze vnímat z hlavního těžiště prostoru.

Inovativní řešení

Inovativním řešením u této rekonstrukce je paradoxně návrat k tradici, avšak přizpůsobený současným požadavkům na bydlení.

Hlavním motivem je propojování menších prostorů se zvýrazněním tektoniky a konstrukční logiky budovy v interiéru. Dům se tak stává jedním nedílným celkem. Smrkové trámy, průvlaky i fragmenty příčného zdiva pro jejich uložení prostor rytmizují, ale nerozdělují. Ponechání a odhalení dříve omítnutého povalového stropu pak roli dřeva jen podtrhuje, i když v nové podobě již nejde o konstrukční prvek, ale o ztracené bednění. Vnímání a čitelnost konstrukčního řešení domu přináší podprahový pocit klidu a jistoty.

Dřevěné prvky v interiéru jsou záměrně opracovány spíše hrubším způsobem, hrany jsou často nepravidelné a detail je tak víc tesařský než truhlářský. Chtěli jsme tím podpořit haptičnost stavby, kterou tak můžeme zakoušet více smysly než jen zrakem. Prvek dřeva hraje roli i v kontextu těsné blízkosti lesa, jehož atmosféru objekt záměrně navozuje.

Doplňující informace o interiéru

S investorem Kubou se známe od dětství z naší rodné jihočeské vsi. Je to ležérní chlap, profesí pilot, velký skaut a tramp. Po letech mě Kuba oslovil s přestavbou jeho domku ve vesničce vedle Příbrami, která se stala kvůli práci novým domovem pro jeho mladou rodinu. Spolupráce začala už výběrem lokality. Společně jsme navštívili několik vytipovaných objektů, než jsme narazili na dům v Podlesí, jehož poloha na kraji lesa nám učarovala.

Leitmotivem rekonstrukce bylo zachování a zvýraznění ukázkového půdorysného nosného rastru ve tvaru písmene H, který byl velmi výrazně patrný na prapůvodních půdorysech z archivu.

Stavba probíhala částečně svépomocí, i za pomoci menších firem s různorodou kvalitou. Během stavby se Kuba zamiloval do podlahy z půdovek a povalového stropu, který jsme odkryli během procesu. Obojí dalo výsledku podstatně rustikální ráz, který je vlastní jak Kubovi, tak jeho manželce Páji, která s ním sdílí jeho čundráckou vášeň.

Umístění interiéru

Podlesí, 261 01

Užitná plocha

215 m2

Realizační skupina

Architekt

Tomáš Petrášek / DEBYT

Projektant

Tomáš Petrášek / DEBYT

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Tomáš Petrášek / DEBYT

Obec bydliště / sídla společnosti

Ostrovec–Lhotka

Vztah k interiéru

Architekt

Kontaktní osoba pro veřejnost

Tomáš Petrášek

Telefon

+420 775 315 515

E-mail

tomas@debyt.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Zabýváme se návrhy všech typů staveb i interiérů už od roku 2006. Naše práce má osobitý charakter, nekopírujeme aktuální módní trendy, ale hledáme, o co v daném místě a daným lidem skutečně jde. Architekturu řešíme v souvislostech, chceme být u projektu od samého počátku až do realizace interiéru včetně všech detailů.

Spolu s architekturou se věnujeme také renovacím a prodeji originálního retro a starožitného nábytku v našem e-shopu.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací