Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

5.

Aranka v ořechu

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název interiéru

Aranka v ořechu

Typ interiéru

Veřejný

Charakteristika interiéru a filosofie díla

Jmenuje se Aranka a její vlasy jsou černé. Miluje ořechové dřevo, jeho barvy i vůni. Uzavřená, energeticky (téměř) nezávislá. Ostrovní systém. Minimální a komfortní mobilní buňka pro 4 osoby na (min.) 4 dny. Je určena k celoročnímu pobytu. Kajuta kapitána Nema či kupé Orient Expresu. Vnitřní prostor je maximálně praktický, úsporný a současně velkorysý. Je rozdělen na dvě části – hlavní obytný prostor v přízemí, s jedním dvojlůžkem, a druhý prostor v patře nad koupelnou a saunou, kde je druhé dvojlůžko. V hlavním prostoru je odnímatelný jídelní stůl a kuchyňka s ledničkou. Za dveřmi je koupelna s umyvadlem, toaletou, sprchou a finskou saunou pro 2 osoby. Z horní postele je výstup na střechu střešními okny, pro pozorování hvězd. Prostěradla a povlečení jsou vyrobena ze lnu, je příjemnější a ekologičtější než bavlna. V prostoru je malá knihovnička pro dlouhé chvíle a úložný prostor pro věci. Technologie jsou očím skryty. Světlo šišky je biodynamické, chromatičnost se mění během dne.

Zajímavost o díle / Příběh díla

Zajímal mne jeden český archetyp, klasická cigánská nebo lesnická maringotka. Něco, co je v české krajině standard a je tedy její přirozenou součástí. Není závislá na žádném místě. Některá okna volně odkazují na český barok, některá jsou triviální. Prostě okna. Když chce zůstat nedobytnou, sklopí všechny okenice a uzavře se vůči svému okolí. Většinou je ale velmi otevřená a nechává do sebe vtáhnout všechny barvy i krajiny ve kterých zrovna pobývá. Je komfortně vybavena jak velkorysým prostorem, tak všemožnými úspornými a ekochytrými technologiemi. Je sebevědomá, pevně usazená, ale také ráda mění podvozky. Když chce, skočí na ponton a stane se hausbótem. Většinu času je ale spíš na kolečkách, anebo někdy jen tak na zemi. Podvozek je výsuvný. Kabinu lze díky sklápěcím okenicím uzavřít na uzavřený kvádr s oblými rohy. Když se okenice otevřou, sluneční paprsky vyplní uvnitř každý prostor.

Užitná plocha

17 m2

Datum kolaudace/ realizace

10/2019

Realizační skupina

Architekt

Martin Kožnar

Dodavatel stavby

truhlář: Pavel Hron D&H Uničov / klempíři: Jirka a Bóďa (Vamberk-Hřibiny) / technologie: Karel Prokop Servis karavanů / Eduard Česnek (Cleverex) / biodynamické světlo: Hynek Medřický / podvozek: Jaroslav Blažek (JB přívěsy) / kamna: Jiří Červenka (econkrby)

Investor

hideandseek s.r.o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Martin Kožnar Architekt s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Cizkrajov-Dolní Bolíkov

Vztah k interiéru

Architekt

Kontaktní osoba pro veřejnost

Martin Kožnar

Telefon

+420 603 218 745

E-mail

martin@martinkoznar.cz

Webová stránka

Doplňující informace o soutěžícím

autor: Martin Kožnar

spolupráce: Miroslav Bachura, Vojtěch Hasalík, Jaroslav Schwarz

realizace:

truhlář – Pavel Hron (D&H Uničov)

klempíři – Jirka a Bóďa (Vamberk-Hřibiny)

technologie – Karel Prokop (Servis karavanů) / Eduard Česnek (Cleverex)

biodynamické světlo – Hynek Medřický

podvozek – Jaroslav Blažek (JB přívěsy)

kamna – Jiří Červenka (econkrby)

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací