Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

3.

Expo Dubai

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Expo Dubai

Popis konstrukce

Mrak je z dřevěných kmínků. Jde o druh konstrukce, který jsme již několikrát úspěšně vyzkoušeli. Jde tedy o systém, který funguje, máme s ním bohaté zkušenosti a víme dobře, jak se takové konstrukce chovají i v průběhu času – nejstarší jsme zrealizovali před 4 lety a stále stojí – Artefakt Kyje. Víme též, jak se chová dřevo v blízkovýchodním podnebí – naposledy jsme zrealizovali dřevěnou rozhlednu do Jeruzaléma (2017). Nosná kostra vynášející mrak je z ocelových válcovaných vazníků a je opláštěna lesklým pláštěm.

Inovativní řešení

Naše koncepce zcela vyhovuje požadavku nulové uhlíkové stopy; s výjimkou kovové technologie je celá naše stavba vytvořena z připravených dřevěných dílců, je demontovatelná a velmi rychle ji lze složit i rozložit. Je to zpráva pro svět, že přátelskou architekturu provozujeme nikoliv formálně, ale s veškerým nasazením. Možná i proto jsme dostali v Paříži cenu za udržitelnou architekturu. V poslední době získaly naše dřevěné stavby celou řadu mezinárodních i českých ocenění, takže máme za to, že je bez nadsázky možné říct, že úsilí, které skoro dvacet let věnujeme podobnému směru architektury, jednoznačně přináší ovoce, což nás opravdu velmi těší.

Koncepce pavilonu je jasná – paluba s pivním barem, nad kterým se vznáší „klackový“ mrak. V něm nad vstupem září stříbřitá koule – metafora (i částečně skutečné umístění) zázračného systému SAWER.

Zajímavost o konstrukci / Příběh díla

Z mraku je rozptylována vodní mlha na návštěvníky pavilonu, kteří na palubě, ve stínu mraku, u baru a kolem volně stojících skleněných vitrín s rotačními expozicemi, stojí ve frontě na vstup nebo ze schodů – hledišť – která tvoří lem paluby, a pozorují vystoupení kolem pavilonu. Nebo jen tak odpočívají a kochají se rozhledem kolem, jako v pomyslné oáze. Pod palubou – v „břiše“ pavilonu jsou pak umístěny ostatní části expozice.

Umístění konstrukce

Dubai

Realizační skupina

architekt

Martin Rajniš, Tomáš Kosnar, Jáchym Daniel, Mariana Hanková, David Kubík

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Huť architektury Martin Rajniš / Martin Rajniš, Tomáš Kosnar, Jáchym Daniel, Mariana Hanková, David Kubík

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 1

Kontaktní osoba pro veřejnost

MgA. David Kubík

Telefon

+420 777 281 833

Email

davidkubik@gmail.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací