Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

4.

Areál Veverákova stezka

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Areál Veverákova stezka

Popis konstrukce

Předmětem návrhu je stezka v korunách stromů zakončená vyhlídkovou věží, dále 4 navazující atrakce (Síťoviště, 3D bludiště, Vertikální bludiště a Lesní lázně), včetně zázemí.

Dřevěná konstrukce hlavní stezky je doplněná dřevěnými lamelami, které vytváří celkový stromový vizuál stavby. Stezka stojí na ocelových sloupech kotvených v betonových patkách. Vyhlídková věž je navržena ve dvou variantách, inspirovaných dalšími lesními prvky. Konstrukce dřevěného opláštění představuje torzo stromu obrostlé choroši, resp. terasovité rozložení koruny a větví borovic.

Ochrana dřeva před povětrnostními podmínkami

Vzhledem k umístění stavby v lyžařském středisku je v návrhu kladený zvláštní důraz na ošetření dřeva podporující dlouhou životnost. Masivní akátové dřevo i modřínové řezivo ve všech dřevěných částech konstrukce, lávkách i opláštění bude ošetřeno tlakovou impregnací a vhodným nátěrem pro jejich maximální odolnost vůči povětrnostním vlivům.

Inovativní řešení

Návrh je vytvořený přesně na míru dané lokalitě, klade zvláštní důraz na šetrnost k okolnímu prostředí. Přísně zohledňuje rozmístění a stav rostlých stromů tak, aby zásah do krajiny byl co nejmenší.

Unikátní je návrh ve své rozloze, rozmanitosti i designu, vycházejícího z lesního prostředí dané lokality. Je jedinečný svou komplexností, díky které oslovuje maximální šíři věkového spektra návštěvníků. Jeho cílem je zprostředkovat netradiční pohled a zážitek volného a bezpečného pohybu v korunách stromů úplně každému.

Areál zahrnuje pasivnější prvky, určené zejména k relaxaci (stezka, vyhlídka, lesní lázně), ale i prvky velmi aktivní (3D bludiště, síťoviště, vertikální bludiště). Další rozšíření představují herní a příběhové prvky rozvíjející mentální schopnosti návštěvníků (viz Zajímavost o díle). Cílovou skupinu tvoří rodiny s dětmi, teenageři i senioři (3-99 let).

Zajímavost o konstrukci / Příběh díla

Netradiční nadstavbu představuje dějová herní linka, propojující všechny části areálu. Inspirací pro výběr tématu se stalo okolní lesní prostředí. Téma je čitelné jak v designu, tak v příběhu Veveráka, který je na celé trase průvodcem. V detektivní hře, ve které návštěvník pomáhá Veverákovi pátrat po stopách k rozluštění spletitého příběhu, musí využít širokou škálu pohybových schopností, pozornost i důvtip.

Umístění konstrukce

Martin, 036 01 Slovensko (lyžařské středisko)

Realizační skupina

architekt

Ing. arch. Michaela Švancarová

projektant

Ing. Simona Culíková

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Unipark s. r. o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Brno

Kontaktní osoba pro veřejnost

Miroslav Janovec

Telefon

+420 722 943 213

Email

janovec@unipark.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací