Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

4.

3D bludiště Vranov

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

3D bludiště Vranov

Popis konstrukce

3D bludiště Vranov představuje dobrodružný zábavní areál pro rodiny s dětmi. Tvoří ho 13 domečků propojených 14 dřevěnými lávkami s různorodými překážkami ve dvou patrech nad sebou. 113 m dlouhá trasa zavede návštěvníky až do výšky 7,4 m nad zemí.

3D bludiště je vyneseno na 8 masivních dřevěných sloupech v rastru kosodélníků, které jsou kotveny přes konzoly do betonových patek. Vyztužení zajišťují dřevěné lepené vazníky a vzpěry z dřevěné kulatiny.

3D bludiště respektuje přírodní prostředí svým jednoduchým, čistým designem a střídmou barevností, díky nimž přirozeně zapadá do krajiny.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Hlavní nosnou část konstrukce tvoří sloupy z masivního jedlového a smrkového dřeva, na lávky a domečky bylo použito dřevo modřínové a akátové. Všechny dřevěné části jsou ošetřeny tlakovou impregnací, popř. vhodným nátěrem, aby dobře odolávaly povětrnostním vlivům.

Inovativní řešení

V návrhu (i při realizaci) byl kladený důraz na maximální šetrnost k přírodnímu prostředí. Velmi důkladně byl posuzován stav rostlých stromů na pozemku a možnosti jejich zachování. Výsledná podoba 3D bludiště vychází z umístění i tvaru zdravých stromů v centru stavby i jejím okolí a využívá jejich přirozeného stínu.

Původně zcela zpustlý pozemek bezprostředně sousedí s areálem Vranovského zámku. V návrhu i při stavbě byly respektovány také původní historické stavby (suchá studna, rozpadlá stavení aj.), které se v lokalitě nacházejí.

3D bludiště Vranov je příkladem velmi šetrného zkultivování a zajímavého využití na první pohled naprosto neatraktivního místa.

Zajímavost o díle / příběh díla

3D bludiště Vranov se nachází v turisticky hodně navštěvované lokalitě. Je atrakcí pro všechny věkové kategorie a svým dobrodružným aktivním charakterem představuje zajímavou alternativu, resp. doplněk prohlídky sousedícího Vranovského zámku, která má spíše pasivnější formu.

Zámecké prostředí a téma starodávných hradů se staly inspirací pro překážky a další herní prvky 3D bludiště. Díky tomu se mohou návštěvníci atrakce např. projít po hradbách, překonat propasti, prozkoumat tunel anebo přejít visutý most.

Umístění konstrukce

Vranov nad Dyjí, 671 03

Datum kolaudace

07/2020

Doba výstavby

návrh 2019
realizace 2020

Realizační skupina

Architekt

Ing. Aneta Jášková

Projektant

Ing. Aneta Jášková

Dodavatel stavby

Unipark s. r. o.

Investor

AGU cars s.r.o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Unipark s. r. o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Brno

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

Miroslav Janovec

Telefon

+420 722 943 213

Email

janovec@unipark.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací