Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

3.

Altán Městské knihovny ve Vamberku

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Altán Městské knihovny ve Vamberku

Popis konstrukce

Altán je ve tvaru nepravidelného čtyřúhelníku. Konstrukce je dřevo-skleněná, ze strany zahrady průhledná, aby umožnila skrze altán vnímat krajinu za ním. Pultová zelená střecha při pohledu z vyšších pater knihovny posiluje vjem zahrady a propojuje ji se zelenou krajinou v dáli. Altán je letní knihovnou, hernou, výstavním i přednáškovým prostorem. Lavice k sezení slouží jako úložný prostor, police jsou regálem pro knihy. Úroveň zahrady je v místě altánu o 3 m výše než ulice. Základy tvoří betonový fundus, který nese altán. Ten tvoří opěrnou zeď zahrady a vymezuje ulici.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Fasádní modřínové prvky byly ponechány v přírodním stavu bez povrchové úpravy. Smrkový interiér byl ošetřen olejovo-voskovou impregnací.

Inovativní řešení

Konstrukce stěn altánu je kombinací smrkových KVH sloupků s příčníky zavětrovanými ocelovými ztužidly a jednou plnou, dřevěnou, sendvičovou biodeskovou stěnou. Střecha tvořená sendvičovou konstrukcí s trámky a biodeskou překrývá celý prostor. Fasádu tvoří modřínové prvky a sklo. Konstrukce byla sestavena v tovární hale po jednotlivých panelech, posléze opět rozložena a sestavena na místě, a následně vložena do připravených obvodových zdí.

Zajímavost o díle / příběh díla

V roce 2015 proběhla schůzka architekta Martina Kožnara s bývalým místostarostou města Vamberka, Janem Rejzlem, na velmi zanedbaném místě za náměstím, směrem k řece Zdobnici.
Místo je na spojnici mezi náměstím a fabrikami a denně jím prochází velké množství lidí. Domeček bývalých záchodků, rozlámané schody k řece s dožilou fabrikou, ruina bývalého domu a zadní fasády domů vytvářely z místa, které mělo svůj potenciál, ostrou dekadenci. Dohoda zněla: začněme s něčím drobným, ať je proměna brzy vidět. Městská knihovna, která je jedním ze sousedních domů zanedbaného prostoru, potřebuje zahradu a altán pro mateřské centrum, čtení, výstavy a večerní akce. To bylo jasné a smysluplné řešení. Tvorba projektu trvala krátce přes 1 rok a realizace altánu ve dvou etapách téměř 3 roky. Mezitím se revitalizovala fabrika i přilehlé pobytové schody od ateliéru Tsunami a projekt se pod vedením Jana Rejzla, v mezidobí nového starosty města, podařilo dokončit a zpřístupnit veřejnosti.

Umístění konstrukce

Vamberk, 517 54

Datum kolaudace

10/2020

Doba výstavby

I. etapa – bourací práce a spodní stavba v roce 2017

II. etapa – altán (výstavba altánu, drobné terénní úpravy, chodník) v roce 2020. Doba výstavby 4 měsíce.

Realizační skupina

Architekt

Martin Kožnar

Projektant

Martin Kožnar

Dodavatel stavby

TSM design s.r.o.

Investor

Město Vamberk

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Město Vamberk

Obec bydliště / sídla společnosti

Vamberk

Vztah ke stavbě

Investor

Kontaktní osoba pro veřejnost

Mgr. Jan Rejzl, starosta

Telefon

+420 602 592 797

Email

starosta@vamberk.cz

Webová stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací