Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

1.

Brněnské Vánoce na náměstí Svobody

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Brněnské Vánoce na náměstí Svobody

Popis konstrukce

Tři nové objekty pro Vánoční trhy mají jednotné konstrukční a materiálové řešení. Společným motivem objektů je vločka či hvězda a jejich osová souměrnost. Jedná se o stavbu Zimního baru se 3 výdejními okny, kruhové ochranné pódium s hvězdicovým stolem na Skácelově kašně a kruhový stůl obkreslující bronzové pítko.

Konstrukce tvoří KVH profily, černá voděodolná překližka, laťování ze smrkového dřeva. Osvětlení obou kašen je řešeno světelnými řetězy, napnutými na kovové konstrukci ve tvaru hvězdy a na pomocných vynášecích tyčích. Konstrukce, vynášející osvětlení, je vyrobena z jeklu v matné černé barvě.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Všechny dřevěné prvky konstrukce jsou hoblovány a ošetřeny přírodními oleji. Nejvíce namáhané části a plochy se zvýšeným nárokem na hygienu jsou tvořeny z černé voděodolné překližky. Zároveň se jedná o stavby k dočasné instalaci (cca 6 týdnů / rok). Mezery mezi jednotlivými díly střechy baru jsou vyplněny gumovou izolační páskou a přelepeny.

Inovativní řešení

Do městského prostředí –⁠ hlavního brněnského náměstí –⁠ jsou umístěny dřevěné objekty, které k tradičním českým Vánocům neodmyslitelně patří. Snažili jsme se o propojení tradiční a funkcionalistické architektury, typické pro Brno. Objekty reagují a kooperují se stávajícími prvky prostoru náměstí. Půdorysy všech tří objektů vycházejí ze středové geometrie a geometrie sněhové vločky. Dřevo se stává vlídným a sjednocujícím prvkem trhů.

Jedná se o montovatelné dočasné konstrukce ve veřejném prostoru, vytvořené z jednotlivých skladných dílů. Důraz byl kladen na možnost opakovatelné rychlé výstavby i variability vnitřního prostoru baru k různému využití. Velikost i váha jednotlivých dílů jsou navrženy tak, aby se daly do centra města navézt a smontovat dohromady bez pomoci těžké techniky.

Díky výstavbě těchto objektů dostaly Vánoční trhy novou tvář, zvýšily úroveň gastronomie a odstartovaly další dílčí úpravy do dalších let.

Zajímavost o díle / příběh díla

Brněnské vánoční trhy na Náměstí Svobody každoročně přilákají stovky tisíc lidí. Nedávno prošly výraznými změnami v nabízeném sortimentu, složení doprovodného programu i v celkovém vzhledu akce. Došlo k úpravě celé situace – rozmístění jednotlivých stánků, sjednocení vizuálu reklamních štítů a k vytvoření našich tří nových dřevěných objektů. Vznikla nová místa pro setkávání a popíjení svařáku, která jsou otevřena do celého náměstí. Postupnými kroky dochází ke kultivaci této významné společenské akce.

Umístění konstrukce

Brno, 602 00

Datum kolaudace

11/2019

Doba výstavby

3 měsíce

Realizační skupina

Architekt

Gimonfu. / Ondřej Bělica + Martin Blažek

Projektant

Gimonfu. / Ondřej Bělica + Martin Blažek

Dodavatel stavby

RAP interiér

Investor

TIC Brno, příspěvková organizace

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Gimonfu.

Obec bydliště / sídla společnosti

Brno

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ondřej Bělica

Telefon

+420 721 141 512

Email

belica@gimonfu.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Jsme multidisciplinární kreativní studio pracující na poli architektury, designu, sochařství, výstavnictví, scénografie, audiovizuální tvorby a virtuální reality.

Nedílnou součástí naší tvorby je práce s prostorem, světlem a příběhem. Spojujeme empirické metody tvorby s parametrickým způsobem navrhování.

Společným znakem našich projektů je chuť čelit výzvám, zkoušet různorodé druhy projektů, řešit nové problémy, prověřovat stavební konstrukce a experimentovat.

Ondřej Bělica + Martin Blažek

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací