Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

8.

Polygonní expozice

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Polygonní expozice

Popis konstrukce

Polygonní expozice horolezectví v Muzeu českého ráje v Turnově tvoří kombinace velkoplošné konstrukční voděodolné PDP desky MULTIPLEX síly 18 mm a masivního smrkového hranolu. Výsledná homogenní struktura tvoří v expozici analogii procházky horskou krajinou. Její součástí jsou lezecké stěny, plocha pro textové informace, prezentace volně přístupných nebo vitrínami chráněných 3D exponátů. Polygonní struktura prorůstá ve výstavním prostoru z přízemí do druhého podlaží budovy. V dutinách konstrukce expozice jsou umístěny důležité technologie, rozvody a regulace.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Standardní ochranné impregnační nátěry proti plísním, dřevokazným škůdcům apod. Vzhledem k tomu, že je expozice jedním požárním úsekem, byly některé části konstrukce pod viditelnou pochozí vrstvou opatřeny dalšími ochrannými materiály, splňujícími normy požární bezpečnosti.

Inovativní řešení

Polygonní expozice horolezectví v revitalizovaném objektu Muzea českého ráje v Turnově byla navržena formou parametrického navrhování za použití digitálních technologií a softwarů. Pro finální výrobu bylo využito 3D CNC obráběcích strojů. Takto vymodelovaná a následně realizovaná expozice propojuje hranice komunikačního koridoru návštěvníka s prezentační plochou a exponáty. Expozice se tímto řešením stává funkčním, homogenním, vzdělávacím a zážitkovým organismem.

Zajímavost o díle / příběh díla

Expozice horolezectví s polygonní strukturou vznikla v revitalizovaném areálu Muzea Českého ráje v Turnově na místě původní galerie, postavené v sedmdesátých letech minulého století. Galerie sloužila především pro prezentaci velkoformátové olejomalby Mikoláše Alše a jeho žáků V. Bartoňka, V. Jansy a K. Maška. Plátno bylo rozměru 8,5 x 10 m a jedním z cílů projektu nové expozice horolezectví bylo toto dílo v expozici zachovat. Malba dostala novou interaktivní vrstvu a stala se součástí architektonické koncepce návrhu expozice.

Umístění konstrukce

Turnov, 511 01
Muzeum Českého ráje v Turnově

Datum kolaudace

09/2019

Doba výstavby

Projekt komplet: 2014 – 2015
Realizace komplet: 2017 –2019
Realizace expozice: 2019

Realizační skupina

Architekt

hipposdesign / MgA. Radim Babák, MgA. Ondřej Tobola

Projektant

hipposdesign

Dodavatel stavby

Generální dodavatel stavby – Termil, a. s. | Realizace interiéru – „M PLUS“, spol. s. r. o.

Investor

Muzeum Českého ráje v Turnově

Partneři projektu – Liberecký kraj, Město Bad Schandau | Ideový záměr projektu – PhDr. Vladimíra Jakouběová | Scénář expozice – Mgr. Alžběta Kulíšková a Mgr. David Marek | Architektonické řešení – hipposdesign Radim Babák, Ondřej Tobola, spolupráce Ing. Zdeněk Sláma | Design expozice – hipposdesign Radim Babák, Ondřej Tobola | Inženýring a prováděcí dokumentace – Profes projekt, s. r. o. | Generální dodavatel stavby – Termil, a. s. | Realizace interiéru – „M PLUS“, spol. s. r. o. | Grafické řešení – Jaroslav Turek, hipposdesign | Odborná konzultace – Tomáš Flanderka, MUDr. Zdeněk Konrád, Vladimír Procházka

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

hipposdesign / MgA. Radim Babák, MgA. Ondřej Tobola

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 10

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

hipposdesign

Telefon

+420 271 732 251

Email

hippos@hipposdesign.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Ateliér hipposdesign jsme založili v roce 2003 v Praze. Zabýváme se architekturou a designem v širokém spektru. Naše metoda práce je založena na zapojení klienta do teamové spolupráce. Pomáháme realizovat sny, překonávat zažité, vytvářet prostředí pro lepší život. Smysl, logika a funkce jsou součástí každého našeho projektu. Zajišťujeme celkové projektové zpracování zakázky od úvodních studií přes řešení technických detailů až po odborný dohled a autorský dozor při realizaci.

Videodokumentace

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací