Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

11.

Plovoucí sauna Lom

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Plovoucí sauna Lom

Popis konstrukce

Návrh sauny ovlivnilo zejména místo samé a jeho specifická uzavřenost a tajuplnost. Klient definoval rozsah zadání a naším hlavním úkolem bylo nalézt správné měřítko pro plavidlo – objekt. Právě kvůli ideálním rozměrům jsme se rozhodli utilitární typologii doplnit o vnější ochoz, který je spíše sporadicky definován subtilními modřínovými prvky. Modřínová fasáda, spodní paluba, horní paluba a schodiště jsou prvky vnějšího pláště objektu, které budou postupem času stříbřit estetiku plavidla dobrým směrem. Je pravděpodobné, že časem bude vypadat lépe než nyní. Topí se dřevem.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

olejový nátěr

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Specifická situace místa – tedy jeho velmi komplikovaná dostupnost a možnosti realizace, definovala nejen konstrukční řešení plavidla, ale také samotné dřevostavby na pontonu. Plovák je navržen a realizován jako segmentová konstrukce (Vierendeelův nosník) zejména z důvodů optimalizace hmotnosti tak, aby bylo možné konstrukci na místo dopravit a smontovat bez použití mechanizace. Dřevěná konstrukce sauny a ochozu zajišťuje lepší přenášení zatížení mezi konstrukcí a vodní plochou. Exteriérové nosné prvky jsou z českého modřínu. Interiér sauny tvoří čisté smrkové dřevo. Plavidlo je zakotveno u skalní terasy, která umožňuje přístup na střešní terasu, dále po schodišti na spodní ochoz, po kterém je možné objekt volně obcházet.

Zajímavost o díle / příběh díla

segmentová konstrukce

Umístění konstrukce

Lipnice nad Sázavou, 582 32

Doba výstavby

1 měsíc

Realizační skupina

Architekt

Atelier HRA

Projektant

Atelier HRA

Dodavatel stavby

Atelier HRA

Investor

Michal Čepek

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Atelier HRA

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

Vít Šimek

Telefon

+420 739 300 607

Email

viteksimek@gmail.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

V naší práci klademe důraz na efektivní teamovou spolupráci. Některé domy umíme také postavit. Rádi navrhujeme tak, abychom dokázali projekt obsáhnout ve všech jeho rovinách. Důležité je zejména porozumění.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací