Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

8.

Kloboucká lesní – rámová skeletová konstrukce

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Kloboucká lesní – rámová skeletová konstrukce

Popis konstrukce

Primární nosný systém stavby je dřevěný skelet se spřaženými dřevo-betonovými monolitickými stropy. Rámové konstrukce jsou tvořeny patrovými rámy o rozpětí 9,7 m, na které jsou osazeny krokve, které spolu s nosníky tvoří v úrovni 2. NP trojúhelníkové vazby. Příčná tuhost je zajištěna plnými vazbami, doplněnými o šikmé V vzpěry. Stropní konstrukce jsou tvořeny rámovými příčlemi, které jsou spřažené se železobeton. stropními deskami kolíkovými prostředky. Podélná tuhost objektu je zajištěna stropními žb. deskami, tuhým žb. jádrem s vnitřním schodištěm a dalším systémem ztužení.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Celá konstrukce v interiéru i v exteriéru je opatřena vodou ředitelným lazurovacím nátěrem, provedeným ve třech vrstvách. Bezbarvá lazura byla doplněna bílým pigmentem k docílení sjednocujícího vzhledu vzhledem k interiéru a okenním a dveřním výplním. Terasy jsou opatřeny terasovým olejovým nátěrem. Styčníkové ocelové prvky jsou žárově zinkovány a opatřeny ochranným barevným nástřikem. Přefrézované dutiny, které umožnily montáž a vložení ocelových styčníků, byly izolovány ovčí vlnou.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Už v rámci zpracování projektové dokumentace byl řešen celý výrobní a montážní proces. Výrobu prvků BSH si zajistil investor v rámci své produkce a kapacity. Z výroby jednotlivých BSH profilů byl další proces opracování a přípravy spojů prvků konstrukce řešen pod střechou ve výrobní hale. Proto bylo už v počátku projektových prací rozhodnuto, že výrobní dokumentace nosné konstrukce bude celá zpracována v BIM. Takto bylo možno vydat a předat dokumentaci přímo a na míru pro frézovací centrum HUNDEGGER, které jednotlivé díly nakrátilo a opracovalo, včetně drážek, čepů a sedel. Takto opracované díly byly připraveny přímo k montáži. Montáž probíhala ve dvou montážních skupinách, a to z obou štítů směrem do středu ke ztužujícímu betonovému jádru. Montáž probíhala za pomoci věžového jeřábu.

Zajímavost o díle / příběh díla

Představte si svět, kde materiály na stavbu vašeho domu necestují přes půl světa. Kde znáte les, v němž se pokácely stromy, ze kterých máte postavený dům. Energeticky soběstačná budova Kloboucké lesní není jen administrativní zázemí firmy, je to laboratoř. Zkoumá, jak by se daly stavět domy rychleji, jak pracovat s energií i materiály tak, abychom nezatěžovali přírodu při jejich výrobě, v průběhu jejich životnosti, ale i při likvidaci na konci jejich životního cyklu.

Ani kapka vody nepřijde nazmar, ani joul energie se nepropálí jen tak a každá zkušenost se využije pro další vývoj. Díky nabytým zkušenostem se chceme společně dívat dál. Filosofie udržitelnosti, hospodárnosti i společenské odpovědnosti nám ukazuje další možnosti a potenciály rozvoje. V době, kdy je stavební průmysl zablokován byrokracií, nedostatkem materiálů i lidí, je ta správná chvíle začít znovu. Ekologicky, efektivně a ekonomicky.

Umístění konstrukce

Brumov-Bylnice, 763 31

Datum kolaudace

12/2022

Doba výstavby

28 měsíců

Realizační skupina

Architekt

Mjölk architekti

Projektant

Ing. Pavel Srba a tým

Dodavatel stavby

Michal Drga – betonové monolitické konstrukce, generální dodavatel | Pukýš dřevostavby – dřevěné nosné konstrukce

Investor

Kloboucká lesní s.r.o.

Statika

Ing. Jan Lukáš / Lostade CZ s.r.o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Kloboucká lesní s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Brumov-Bylnice

Vztah ke stavbě

Investor

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. Jaroslav Šerý

Telefon

+420 602 711 996

Email

sery@forestawood.cz

Webová stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Kloboucká lesní se dlouhodobě a cíleně snaží naplňovat vizi nahrazování stavebních materiálů z fosilních zdrojů materiály ze zdrojů obnovitelných a regionálních. Filozofií společnosti je komplexní proces zodpovědného a trvale udržitelného hospodaření s českou přírodou a dřevem v duchu motta „od semínka až po dřevostavbu“. Administrativní budova Kloboucké lesní představuje základní ideály udržitelného stavebnictví. Ekologie, jednoduchost a střídmost v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací