Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

7.

Dětské hřiště Magický palouček

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Dětské hřiště Magický palouček

Popis konstrukce

První realizovanou etapou Magického paloučku je Stezka bludného kamene. Jedná se o balanční stezku, složenou z rozmanitých herních prvků různé obtížnosti. Nosné konstrukce tvoří převážně akátové dřevo. Doplňkově je použito modřínové dřevo, nerezové pevnostní řetězy, polypropylenová lana s ocelovým jádrem a drobný spojovací materiál.

Stezka začíná vstupní bránou, za níž následuje sestava balančních mostů, lávek a dalších překážek. V centru stezky je umístěna prolézačka z akátových kulatin, která je doplněna vyřezávanými dřevěnými světluškami.

Na jednotlivých prvcích jsou dekorativní malby.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Dřevo je ošetřeno tenkovrstvou exteriérovou lazurou v přírodním odstínu, aby byl co nejvíce zachován přirozený vzhled dřeva, který odolá povětrnostním vlivům. Dekorativní malby jsou provedeny krycím nátěrem na dřevo.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Vstupní brána Bludného balvanu je deska z akátových fošen s výřezem, kterým se vstupuje na stezku.

Většina překážek je do země kotvena pomocí zabetonovaných akátových kulatin.

Překážku Skaliska tvoří dřevěná deska s různě uspořádanými klíny z akátových hranolů, pod kterými vystupují dřevěné drahokamy. Brod je tvořen hranoly z akátových fošen, které jsou pomocí řetězů vynášeny k zábradlí z akátových kulatin. Přechod nad propastí jsou dvě pochozí lana, uprostřed spojená akátovým hranolem. Úzká římsa je hranol se schůdky, kotvený ke třem pružinám. Stezka opatrnosti je tvořena balančními deskami z akátových fošen, které jsou řetězy vynesené k šikmým sloupkům. Houští jsou pohyblivé akátové kladiny zavěšené na lanech k šikmým sloupkům. Ostružiny tvoří řada různě naklopených akátových kulatin se stupínky. Mokřad bludiček je poskládán z akátových kulatin a je doplněn vyřezávanými světluškami, které jsou natřeny fosforeskující barvou. Celá stezka je dekorována malbou drahokamů a ostružin.

Zajímavost o díle / příběh díla

Stezka bludného Balvanu (zahrnující také Tajemné houští) je první realizovanou etapou Magického paloučku, určenou převážně větším dětem.

Návrh celého prostoru dětského hřiště s množstvím interaktivních i edukativních prvků je inspirován kouzelným světem přírody. Nosné téma je zde podpořené krásným výtvarným zpracováním, které přirozeně rozvíjí dětskou fantazii a touhu objevovat.

Magický palouček, postupně zpracovávaný ve více etapách, je cílený na děti v širším věkovém rozmezí.

V dalších etapách mají následovat herní sochy pro nejmenší – je zde navržen např. Ježek s lanovou prolézačkou mezi bodlinami, herní domeček Jablko s pohyblivým červem a skluzavkou nebo herní socha lišky s liščetem před prolézací norou. V dalších částech hřiště lze najít balanční hříbky, naučný koutek se zvětšovacími skly, skluzavky, dvojlanovku, kačírkové hřiště s mechanickými herními prvky nebo prastarý pařez s vnitřní prostorovou sítí, lezeckými prvky a tobogánem.

Umístění konstrukce

Ořechov, 664 44

Realizační skupina

Architekt

Ing. Simona Culíková, MgA. Markéta Smékalová

Projektant

Ing. Simona Culíková, MgA. Markéta Smékalová

Dodavatel stavby

Unipark s.r.o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Unipark SK

Obec bydliště / sídla společnosti

Nová Lesná, Slovensko

Vztah ke stavbě

Realizační společnost / Dodavatel

Kontaktní osoba pro veřejnost

Vladislav Novýsedlák

Telefon

+421 918 642 008

Email

info@unipark.sk

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Navrhujeme a stavíme atrakce a areály, které přináší investorům zisk a návštěvníkům jedinečný zážitek.

Naše projekty vytváří jedinečný prostor nejen pro zábavu, ale i pro osobnostní růst v bezpečném prostředí pro děti i dospělé. Přiměřená míra rizika a jeho přijetí je potřebnou součástí života každého člověka. Stejně jako zábava, odpočinek, radost ze společné hry i smysluplné práce.

Při tvorbě našich staveb vycházíme ze zkušeností z mnoha oborů a využíváme je k dalšímu rozvoji a zlepšování. 

Výkresy díla povinné

Výkresy díla nepovinné

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací