Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

9.

Supermarket COOP Hustopeče

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Supermarket COOP Hustopeče

Popis konstrukce

Nosnou konstrukcí prodejny tvoří dřevěný skelet, masivní dřevěné sloupy tvaru A a V a dřevěné lepené nosníky. Skelet je založený hlubině na sestavě železobetonových pilotů. Objekt je jednopodlažní. Opláštění konstrukce bylo provedeno sendvičovými panely s PIR pěnou a minerální izolací. Zastřešení je plochou střechou se sklonem 2 %. Střešním pláštěm je souvrství pro pochozí střechu nad železobetonovou deskou betonovanou do přiznaného bednění z trapézového plechu. Na střeše jsou umístěny květináče se stromy a keři. Podlaha v celém objektu je tvořena monolitickou železobetonovou deskou se vsypem.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

V místě kotvení bylo nutné dodržet vlhkostní oddělení dřevěné konstrukce od základových železobetonových konstrukcí z důvodu nežádoucího přenosu vlhkosti. Dřevěná konstrukce má minimálně 2 vrstvy lazury dle technologie zhotovitele.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

V modulové síti 6,65 m x 9,0 m jsou situované zdvojené sloupy, tvaru „A“ a tvaru „V“, navzájem pootočené o 90°, na které jsou osazeny průvlaky, které staticky působí jako spojité nosníky. Mezi průvlaky jsou vsazeny vaznice. Prostorovou stabilitu zajišťuje samotný tvar zdvojených sloupů v kombinaci s tuhou střešní deskou a několika ztužidlovými poli z dřevěných profilů.

Návrh profilů a detailů limitovalo poměrně velké zatížení skladby střechy i užitného zatížení, s ohledem na možnost využití střechy jako hřiště či jiné veřejně přístupné plochy. Další vliv na dimenze a návrh spojů měl i požadavek na požární odolnost R90 a R45. Výsledkem je masivní konstrukce z blokově lepených BSH profilů s minimem spojů. Konstrukce byla vyrobena v závodě a na staveništi proběhla jen montáž předem připravených dílů za pomoci jeřábu. Materiál nosné dřevěné konstrukce je lepené lamelové dřevo pevnostní třídy Gl28h.

Zajímavost o díle / příběh díla

Novostavba supermarketu je postavena na místě původní staré prodejny z roku 1974, která již neodpovídala dnešním standardům. Projekt zahrnuje prodejnu se skladem včetně nových zpevněných ploch. Hlavní předností stavby je nadčasové využití technologií, které vede k udržitelnosti a úspoře energie.

Umístění konstrukce

Hustopeče, 693 01

Datum kolaudace

12/2022

Doba výstavby

04/2022 – 12/2022

Realizační skupina

Architekt

Ing. arch. Tomáš Havlíček

Projektant

Ing. Markéta Grufíková

Dodavatel stavby

VHS Břeclav s.r.o.

Investor

Jednota, spotřební družstvo v Mikulově

Dodavatel dřevěné konstrukce

EXTEN CZ, spol. s r.o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

VHS Břeclav s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Břeclav

Vztah ke stavbě

Realizační společnost / Dodavatel

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. Jiří Domanský

Telefon

+420 733 733 307

Email

info@vhsbreclav.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

S více než 70letou tradicí se specializujeme na budování objektů inženýrské, vodohospodářské, komunikační, průmyslové a pozemní výstavby. Naše zkušenosti, nabyté za těchto sedm desetiletí působení v oboru, spojujeme s aktuálními trendy a moderními postupy ve stavebnictví.

Kromě budování nových děl zajišťujeme rovněž rekonstrukce a sanace vodohospodářských staveb a pozemních objektů a máme dostatek zkušenosti s výstavbou ekologických staveb.

Videodokumentace

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací