Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

5.

Společenský sál Farního centra v Lidečku

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Společenský sál Farního centra v Lidečku

Popis konstrukce

Cihlová stavba s tradičním šindelovým obkladem z modřínu. Venkovní část tvoří sloupková vaznicová konstrukce z jedle a smrku, terasa je modřínová. Zakřivené vazníky jsou z jedlových lepených prvků, vyrobených v Rakousku. Obklad je štípaný šindel z českého modřínu na dřevěném roštu.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Dvouvrstvý ochranný olej. Statické zajištění proti výrazným povětrnostním vlivům v regionu. Původní torzo zdi, přiléhající k venkovní terase, plní funkci ochrany proti povětrnostním vlivům, dešti, sněhu apod. Zastřešený prostor je koncipován tak, aby fungoval i za nepříznivého počasí.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Obklad je štípaný šindel z českého modřínu na dřevěném roštu. Venkovní část tvoří sloupková vaznicová konstrukce z jedle a smrku, terasa je modřínová. Zakřivené vazníky jsou z jedlových lepených prvků, vyrobených na CNC strojích v Rakousku. Dešťová voda je ze střechy svedená dvěma koryty z masivního modřínu, hlavní koryto ji odvádí do okrasné kašny v těžišti venkovního shromažďovacího prostoru. Na stavbě se podílela finančně a manuálně celá farnost i spoluobčané s ní spříznění. Probíhaly různé brigády, řemeslníci pracovali za náklady. Hlavně díky tomu mohl projekt vzniknout.

Zajímavost o díle / příběh díla

Projekt řeší rekonstrukci fary z 16. století (2. etapa nedokončená) a návrh společenského sálu (1. etapa dokončená) Farního centra Římskokatolické církve v Lidečku. Stavební úpravy reagují na přemístění funkcí v rámci objektu a přizpůsobují jim dispozici tak, aby co nejlépe vyhovovala novým požadavkům.

Společenský sál pomyslně uzavírá parcelu, propojuje její části a vytváří prostranství pro venkovní aktivity. Symbolika v pojetí architektury jako procesní cesty podtrhuje význam i účel stavby. Počátek je reprezentativní veřejný prostor před kostelem, sloužící církevnímu i obecnímu setkávání. Následuje cesta kolem zastřešeného veřejného prostoru, venkovního předsálí až k zadní terase, zahrnující torzo zdi bývalého hospodářství.

Terasa nabízí místo jak pro farnost (obřady, výstavy, divadlo, koncerty apod.), tak pro obecní spolky či organizace. V prostoru mezi Farním centrem a kostelem dochází k shromažďování lidí z blízkého i vzdálenějšího okruhu tamějšího společenství. 

Umístění konstrukce

Lidečko, 756 12

Datum kolaudace

07/2021

Doba výstavby

3 roky

Realizační skupina

Architekt

studio AEIOU s.r.o.

Projektant

studio AEIOU s.r.o.

Dodavatel stavby

Lidové domy Jan s.r.o. | Dřevovýroba Josefa Slánského Horní Lidečko

Investor

Římskokatolická farnost Lidečko

Dodavatel oken

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE s.r.o.

Video představující unikátnost konstrukce

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

studio AEIOU s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Brno

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. arch. Jan Vojtíšek

Telefon

+420 608 820 049

Email

info@aeiou.cz

Webová stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Výkresy díla povinné

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací