8.

Rozhledna Okoun

Obecné informace o díle

Název díla

Rozhledna Okoun

Popis stavby

Rozhledna je navržena s eliptickým půdorysem a parabolickým tvarem obvodového pláště. Navržený bar OKOUN je inspirován ocasem rybí ploutve. Díky tomu tvoří rozhledna s barem jeden celek. Na vyhlídkovou podestu vede točité vřetenové schodiště z oceli. Schodiště má 75 stupňů s výškou 200 mm a šířkou 250 mm. Výška podesty je 15 m. Celková výška rozhledny je 20,2 m. Hlavní nosná kostra je složena z eliptických a parabolických průřezů. Jsou společně spřaženy s obvodovým pláštěm a díky tomu je zajištěna tuhost rozhledny. Odolávání proti náročnějším vlivům je zajištěno ocelovým vřetenem schodiště.

Proč pracujete se dřevem?

Dřevo mě jako stavební materiál vždycky fascinoval. Roste všude okolo nás, každý z nás se s tímto materiálem setká několikrát denně. Přesto se s ním dá docílit jedinečných tvarů a konstrukcí. Zajímám se o dřevěné konstrukce od doby co jsem měl možnost spolupracovat na návrhu pěší lávky. Od té doby dřevěné konstrukce studuji a zkouším jejich limity. Baví mě se dřevem pracovat neobvykle, využívat jeho pružnost a ohebnost pro vytvoření jedinečných tvarů jako je například v tomto návrhu.

Údaje o soutěžícím

Jakub Černý

Název školy

České Vysoké Učení Technické

Název fakulty

Fakulta Architektury

Studijní obor

Architektura a Urbanismus

Ročník studia

3

Stupeň studia

bakalářský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací