1.

Útulna u rozcestí Nad Kotelní jámou

Obecné informace o díle

Název díla

Útulna u rozcestí Nad Kotelní jámou

Popis stavby

Útulna, místo pro odpočinek a orientační bod, útočiště na hřebenech Krkonoš. Útulna je členěna na dvě části – vstup s krytým dřevníkem a obytnou část. Při vstupu do obytné části je vpravo umístěno spalovací wc, zabudované umyvadlo a vlevo věšák. Obytnému prostoru vévodí krásný výhled do krajiny. Podél oken jsou uspořádány lavice a nechybí ani kamna k ohřevu jídla a sušák k usušení mokrého oblečení. Spaní je řešeno nad sebou, ve dvou úrovních. Objekt je řešen jako ostrovní systém. Voda je sbírána ze střechy, přečištěna a uložena ve sklepě. Elektřina je získávána fotovoltaikou.

Proč pracujete se dřevem?

Útulna svým materiálovým provedením navazuje na krkonošské stavitelství. Tradiční roubenky využívaly dřevo – zde nejdostupnější stavební materiál. Útulna navazuje na tradici, ale zároveň je velmi současná, na konstrukci je využito dřevo v podobě CLT panelů. V návrhu CLT panely tvoří nosnou i pohledovou funkci. Ve stejném dřevěném odstínu je navržen i veškerý dřevěný mobiliář v interiéru. Krytina je z falcovaného plechu, který odolá extrémním podmínkám. Červená barva odkazuje na Muttichovo značení, zajišťující orientaci za mlhy, vánice, a to je i účel útulny: zůstat vždy viditelná.

Údaje o soutěžícím

Kateřina Štrofová

Název školy

ČVUT

Název fakulty

Fakulta architektury

Studijní obor

Architektura a urbanismus

Ročník studia

5

Stupeň studia

magisterský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací