17.

Obytný soubor, Líšeň - Cohousing

Obecné informace o díle

Název díla

Obytný soubor, Líšeň - Cohousing

Popis stavby

Cílem práce je urbanistická a architektonická studie obytného souboru na principu cohousingu, který je koncipován pro bydlení v rodinných a bytových domech. Důraz je kladen na rozmanitost typů bytů a pestrou škálu intimity prostor: soukromé, polosoukromé, poloveřejné. Hmotami definuje ulice, prostranství. Zároveň je snaha rozvolnit hmoty a začlenit formou do blízké přírody. Téma cohousignu navazuje na historii přilehlé staré Líšně – život v tradičních vesnických společenstvích, kde je snaha o přenesení kvalit tohoto života do 21. století, návrat k přírodě, přírodním obnovitelným materiálům.

Proč pracujete se dřevem?

Návrh se snaží vracet k tradičním myšlenkám pospolitosti dřívějších vesnic, snaží se o obnovitelnost nejen ve smyslu technologií, ale především ve smyslu sociálním. Souvisí s tím i výběr dřeva jako materiálu obnovitelného, původního, člověk se s ním navrací k přírodě. Dále má vyšší permitivitu a vhodnou úroveň povrchové vodivosti. Dřevo napomáhá vyrovnanému elektroiontovému mikroklimatu, oproti jiným materiálům ho i nás chrání, vytváří biologicky vhodné  a příjemné prostředí.

Údaje o soutěžícím

Valentýna Uřídilová

Název školy

Vysoké učení technické v Brně

Název fakulty

Fakulta architektury

Studijní obor

Architektura a urbanismus

Ročník studia

6

Stupeň studia

magisterský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací