12.

Dlouhý dům

Obecné informace o díle

Název díla

Dlouhý dům

Popis stavby

Parcela na okraji vesnice, obklopena stromy u klidné cesty, evokovala atmosféru lesního pozemku, o níž jsem nechtěl novostavbou domu přijít. Dům je jednopodlažní a bezbariérový, aby se přizpůsobil stávajícímu svažitému terénu. Hlavní obytný prostor je vzdušný a napojený bezprostředně na zahradu s koupacím jezírkem. Ložnicová část domu disponuje šatnou, dvěma koupelnami a pokoji pro děti i vnoučata. Materiály v domě jsou naturální, a tudíž v souladu s okolní přírodou. Dům lze rozšířit o vejminek, který poskytne prostor využitelný zcela dle potřeby majitelů.

Proč pracujete se dřevem?

Ekosystém lesa je nedílnou součástí vnějšího světa. Jeho umístění dovnitř do domu, „vnesení exteriéru do interiéru“, nás tak přirozeně spojuje s přírodou a původní architekturou zalesněné české krajiny. Strom přeměněný na stavební materiál zůstává nadále živou věcí a jeho pomocí je do domu vnášena živá energie přírody, zlepšující kvalitu rodinného bydlení. Sama rodina je totiž malým ekosystémem, jehož správné fungování nelze podpořit přirozeněji než přírodním materiálem, jako je právě dřevo.

Údaje o soutěžícím

Michal Vítek

Název školy

České vysoké učení technické v Praze

Název fakulty

Fakulta architektury

Studijní obor

Architektura a urbanismus

Ročník studia

5

Stupeň studia

magisterský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací