20.

Polyfunkční dům Telč

Obecné informace o díle

Název díla

Polyfunkční dům Telč

Popis stavby

Návrh polyfunkčního domu ukazuje možnost, jak rozvíjet veřejný prostor malého historického města skrz architektonickou intervenci – funkčně optimální novostavbu, která adekvátně reaguje na kontext ve kterém se nachází. Důraz je zde kladen na srozumitelnost a autenticitu architektury, zároveň na nadčasovost a udržitelnost. Funkční mix zajistí, že bude místo živé. Někdo zde bude bydlet, někdo pracovat a někdo bude prostor navštěvovat. Vnitřní dispozice objektu jsou navrženy jako variabilní, aby pružně reagovaly na potřeby uživatelů. Nestane se tak, že by stavba během své životnosti začala chátrat.

Proč pracujete se dřevem?

Udržitelná architektura by také měla aktivně reagovat na klimatickou změnu. V navržených stavebních konstrukcích je v maximální možné míře užito dřeva – materiálu s nízkou uhlíkovou stopou. Hlavní nosnou konstrukci stavby tvoří masivní dřevěný skelet z prvků z lepeného lamelového dřeva, který je doplněn o betonové konstrukce kolem svislých komunikačních jader. Fasáda je artikulovaná lehkými materiály – dřevěným obkladem a bílým tahokovem. Návrh polyfunkčního domu v Telči ukazuje, že vícepodlažní dřevostavba má své místo i v kontextu malých českých měst.

Údaje o soutěžícím

Iva Jeřábková

Název školy

České vysoké učení technické v Praze

Název fakulty

Fakulty stavební ČVUT

Studijní obor

Architektura a stavitelství

Ročník studia

2

Stupeň studia

magisterský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací