25.

PLOVÁRNA HORNÍ PLANÁ

Obecné informace o díle

Název díla

PLOVÁRNA HORNÍ PLANÁ

Popis stavby

Objekt přírodního koupaliště se zázemím se nachází na břehu vodní nádrže Lipno. Skládá ze dvou hmot, které jsou spojeny lávkou s plovoucím molem. V jedné se nachází restaurace, kuchyně, sklad a zázemí zaměstnanců, v druhé záchody, sprchy, sauna se šatnou a technická místnost. Objekty jsou propojeny zastřešenou promenádou. Spojovací lávka je navržena tak, aby návštěvníci překonali bahnitý břeh a nenarušili prostor, kde rostou trávy důležité pro čistotu vody. Návrh reflektuje problém znečištění sinicemi, na němž mají podíl i písčité pláže a likvidace travin. Na mole se nachází druhá sauna.

Proč pracujete se dřevem?

Volba navrhnout objekt jako dřevostavbu sama vyplynula z funkce a umístění návrhu. Samotná náplň (plovárna a molo) vybízí k použití dřeva, stejně tak  pocitově měkký materiál ideálně doplňuje místo, na kterém je objekt umístěn (v březovém lesíku na břehu vody). V návrhu přiznáváme na fasádě exteriéru dřevěnou nosnou konstrukci z kombinace KVH hranolů a OSB I-profilů, vnější fasáda je obložena smrkovými prkny. Tento povrch příjemně splyne s okolním lesem. Lehkou dřevěnou konstrukci je možné umístit nad terén na kůly a chránit ji tak před kolísající hladinou vodní nádrže.

Video

Údaje o soutěžícím

Tereza Říhová
Helena Slivečková

Název školy

České vysoké učení technické

Název fakulty

Fakulta architektury

Studijní obor

Architektura a urbanismus

Ročník studia

5

Stupeň studia

magisterský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací