3.

LONGWAY

Obecné informace o díle

Název návrhu 

LONGWAY

Koncepce navrženého řešení v souvislosti s tématem soutěže Dřevo je cesta

Lavičkový systém LONGWAY je vhodný do lesní krajiny a okolí. Předností lesního mobiliáře LONGWAY je jeho jednoduchost. Tímto minimalistickým designem nenaruší kontinuitu lesa. Tento lesní mobiliář obsahuje více druhů sedacích a doplňujících prvků, jako je malý stolek a odpadkový koš, proto je tento systém velmi variabilní s velkými možnostmi uspořádání.

Sezení je vyrobeno kombinací KVH hranolů a betonu. Dále je zde prvek severky, která vždy ukáže správný směr k objevování krás našich lesů. Díky svému kvádrovému tvaru je velmi odolný proti vandalismu, a díky kombinaci materiálu také odolný vůči povětrnostním podmínkám. Avšak aby prvky nebyly fádní, jsou poměry materiálu asymetricky rozloženy a tvoří v nárysných pohledech zkosenou rovinu, což znázorňuje nerovný terén, který zdoláváme při dlouhých cestách. Zadané téma tento mobiliář splňuje zejména tím, že na sedací ploše je vypálena již zmíněna severka, která nám ukazuje cestu, tedy dřevo je cesta.

Environmentální zhodnocení návrhu

Využití betonových konstrukcí na spodní části sedacích prvků je snahou zkombinovat pevnou konstrukci a zároveň využit materiál, který je šetrný k přírodě. Přísady využité k výrobě jsou většinou anorganického, ale přitom stále přírodního materiálu. Zároveň je tento materiál velmi odolný a vydrží dlouho, jeho likvidace tedy nebude tak častá. Což je vyhovujícím požadavkem environmentálního dopadu. A kombinace KVH hranolu, což jsou konstrukční prvky, které jsou vytvořeny z lokálních kvalitních dřev a jsou také velmi odolné, je také v souladu s ekologií. Přeci jen je dřevo přírodní materiál. Tyto dva materiály jsou spojeny závitovými tyčemi a mezi betonovou konstrukcí a KVH hranoly je ocelová lišta, díky které se nedostane voda dovnitř konstrukce.

Obecný popis návrhu

Sestava lesního mobiliáře LONGWAY se skládá z pěti komponentů. Hlavní složkou sestavy je velký sedací prvek (lavička). Doplňujícími komponenty jsou malý sedací prvek, odkládací prvek a odpadkový koš. Vše je v jednotném a jednoduchém stylu. Díky jednoduchosti lze tento lesní mobiliář zasadit do jakékoli lesní oblasti.

Díky využití jednoduchých tvarů (krychle, kvádru) je tento mobiliář odolný proti vandalismu. A díky kombinaci dvou materiálů, konkrétně KVH hranolů a betonu jsou sedací prvky velmi odolné proti povětrnostním podmínkám. Tyto dva použité materiály jsou spojeny závitovými tyčemi a ve spárách mezi KVH hranoly a betonem jsou ocelové pásky, které zabraňují vniknutí vody do spojů. Díky této konstrukci jsou všechny prvky jednoduché jak na výrobu, tak na montáž.

DESIGN jak je již zmíněno sedací prvky mají tvar kvádrů, kde je využito asymetrického poměru dvou materiálů. Doplňující prvky jsou vytvořeny z betonových odlitků. Detail podtrhující sestavu LONGWAY je vypálený znak severky, která je reálně orientována na sever. Tento prvek připomíná orientaci v přírodě bez použití GPS a mobilních telefonů.

Údaje o soutěžícím

Kristýna Fraňková

Název školy

Mendelova univerzita v Brně

Název fakulty

Lesnická a dřevařská fakulta

Studijní obor

Tvorba a výroba nábytku

Ročník studia

2. ročník

2021 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací