4.

TAV

Obecné informace o díle

Název návrhu 

TAV

Koncepce navrženého řešení v souvislosti s tématem soutěže Dřevo je cesta

Můj projekt je situován do lesního prostředí. Držela jsem se přímo názvu, Dřevo je cesta, a tudíž je lavička vyrobena pouze ze dřeva, které je snadno vyrobitelné anebo přímo v lese – kulatina. Díky jednoduchému složení je lavička levná na výrobu, a navíc si i děti na ní dokážou vyhrát.

Environmentální zhodnocení návrhu

Projekt – lavička je navržena do lesa. Díky použití kulatiny a dřevěných desek v celém kompletu zapadá do lesního prostředí. Vše jsem situovala tak, aby tam nebylo nic, co by člověk běžně neviděl v lese. Proto si myslím, že lavička je vzhledově velmi příjemná na pohled, když je obklopena různými stromy. Zajímavý a jednoduchý design, jednoduchá výroba a navíc cenově nenáročné. Dle mého názoru je to ideální možnost výměny dosavadního mobiliáře.

Obecný popis návrhu

Když člověk jde do lesa, všude vidí hromady kulatin na sobě. To mě inspirovalo pro tuto lavičku. Vypadá jako několik kulatin na sobě, takže do lesa krásně zapadne.

Snažila jsem se vymyslet návrh, který by splňoval 3 kritéria: zajímavý design, jednoduchá výroba, nízká cena. Tento návrh veškerá tato kritéria splňuje. Díky tomu, že celá lavička je vyrobena ze stejných kulatin takže se rychle se vyrobí. Dřevěné desky, které jsou situovány do tvaru trojúhelníku, nebudou mít při výrobě velké množství odpadu, což umožní ušetření dalších peněz na výrobě. Lavičku je možné umístit na jakékoliv místo v lese, kde je alespoň trochu rovina.

Zelená barva, která je na bočních plochách sedáku, dodává celkovému vzhledu živost. Je dána ale pouze na bočních plochách, protože díky vnějším vlivům a vandalům je jasné, že časem ztratí svou původní barvu a vzhled, takže to nebude tzv. „bijící do očí“.

Ve většině případů chodí na procházky či túry rodiny s dětmi. Sedáky, které jsou díky trojúhelníkovému tvaru na jedné straně kulatiny větší, než na druhé straně kulatiny. Počítá se právě, že na větší straně budou sedávat dospělí a na menší polovinu se krásně vejdou děti. Kraje lavičky vypadají jako schody, takže se děti můžou i zabavit tím, že po lavičce můžou chodit. Na přecházení z jedné strany na druhou jim slouží kulatina, na které jsou sedáky. Děti díky tomu můžou cvičit i balanc a zabaví se, než rodiče načerpají další energii.

Pracuji s materiálem CLT

Sedátka na levičce

Údaje o soutěžícím

Ludmila Kotlandová

Název školy

Mendelova univerzita v Brně

Název fakulty

Lesnická a dřevařská fakulta

Studijní obor

Výroba a tvorba nábytku

Ročník studia

2. ročník, bakalářské studium

2021 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací