14.

Shelther

Obecné informace o díle

Název návrhu 

Shelther

Koncepce navrženého řešení v souvislosti s tématem soutěže Dřevo je cesta

Dřevo je cesta. Dřevo může býti cestou ve světě syntetických polymerů, kovů a různých dalších materiálů. Může být cestou, která je pevná, bezpečná a vždy obnovitelná.

Dřevo je cesta. Je to cesta, kterou se lidé vydávají již od pradávna. Dřevo nás doprovází celými pokoleními a my jeho potenciál využíváme na maximum. Mnou navržený mobiliář dává dřevu vyniknout, ukázat jeho silné stránky a dát najevo veškeré výhody tohoto materiálu. Výřezy lavičky ukazují strukturu dřeva ve vší její kráse a konstrukce střechy ukazuje na pevnost a spolehlivost dřeva v jeho použití jako konstrukčního materiálu. Mobiliář tedy vyjadřuje nejlepší vlastnosti dřeva, podtrhuje důležitost tohoto materiálu a ukazuje, že bychom dřevo měli stavět na první místo v žebříčku látek použitých v přírodě.

Environmentální zhodnocení návrhu

Konstrukci mobiliáře tvoří kombinace několika různých materiálů. Nosným materiálem celé konstrukce je dubové dřevo. To je v některých konstrukčních uzlech kombinováno s ocelovými výztuhami pro zlepšení stability a odolnosti proti případnému poškození. V případě poškození některé z částí mobiliáře lze součástky zaměnit za nové. Díky tomu se dá dosáhnout dlouhodobého užitku, aniž by potřebovala vyměnit celá konstrukce. Střecha je tvořena opět dřevěnou konstrukcí, která je obohacena o střešní krytinu ve formě břidlicového kamene. Jako přírodní nerost je ekologický a dal by se využít i jako posypový materiál kolem mobiliáře. Celá stavba je k zemi připevněná v železných objímkách zalitých v betonových sloupech. Likvidace objektu je vcelku jednoduchá. Díky čepům a rozporům se konstrukce snadno demontuje, díky kovovým prvkům je zaručená demontovatelnost konstrukce i po delší užitné době. Vzniklé betonové monolity, které by po likvidaci mobiliáře zůstaly zalité v zemi, by mohly posloužit jako základ pro informační tabule, nebo pro odpadkové koše. Zbylé dřevo by mohlo posloužit jako materiál na lavičky v blízkém okolí.

Obecný popis návrhu

SheltHer vychází ze spojení anglických slov shelt (přístřešek) a her (ona). Spojení má vyjadřovat samotnou funkci mobiliáře – tedy vytvořit úkryt pro osoby, které si zde mohou odpočinout a strávit příjemné chvíle. Jejich požadavkem je najít bezpečné místo pro relaxaci a přečkání nepříznivého počasí. Mimo samotného přístřešku má mobiliář plnit funkci informační. K tomu slouží oboustranná tabule. Prostor pro odpočinek zaopatřuje lavička až pro tři osoby. Samotný sed lavičky je ergonomicky tvarován tak, že výřezy kopírují křivky těla. Navíc díky jednotlivým segmentům lavičky na ní mohou sedět jak děti, tak dospělí, díky různým výškám pro opření nohou. Mnoho dřevěných konstrukčních prvků se dá využít jako odkládací prostor pro kola nebo na montáž případných kovových prvků, jako například odpadkový koš, stojan na kola, stolek a mnoho dalších. Opěráky lavičky jsou opatřeny závitovou tyčí pro lepší odolnost vůči povětrnostním vlivům a poškození. Mobiliář se hodí spíše do rovinných oblastí, kde není výrazný výškový rozdíl na ploše 2,5 x 2 metru. Vyžaduje jistou míru prostoru kolem sebe, aby byl plně využit jeho potenciál.

Pracuji s materiálem CLT

kONSTRUKCE

Pracuji s materiálem OSB

INFORMAČNÍ TABULE

Údaje o soutěžícím

Dominik Štěpánek

Název školy

Mendelova univerzita v Brně

Název fakulty

Lesnická a dřevařská fakulta

Studijní obor

Tvorba a výroba nábytku

Ročník studia

2. ročník, 4. semestr

2021 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací