17.

Šiška

Obecné informace o díle

Název návrhu 

Šiška

Koncepce navrženého řešení v souvislosti s tématem soutěže Dřevo je cesta

Dřevo je cesta. A ke dřevu neodmyslitelně patří les, jelikož bez něj by nebylo. Mnozí utíkají od každodenního stresu do lesa, do přírody, a tak si i vysvětluji slogan soutěže – kdy cesta protkaná dřevem je vždy lepší řešení a volba. Jak v případě materiálového či zážitkového a odpočivného užití.

V návrhu – Šiška, můžete vidět dřevo ze 2/3, zbytek doplnění o kov, které tvoří konstrukční prvky. I přesto, že se můj návrh přímo neztotožňuje s přírodou a nezvolila jsem čistě dřevěnou cestu – myslím, že užití kovového prvku bylo v mém případě východisko – vyšší stabilita, pevnost a životnost, jelikož prvek je položen na zemi.

Mé dílo ovšem slogan – „dřevo je cesta“ obsahuje. Půdorys Šišky je jako rozvíjející se cesta na více stran z jednoho středového bodu.

Environmentální zhodnocení návrhu

Šiška je zkonstruována pouze z masivního dřeva, které bude ošetřeno olejem. Dřevo je použité modřínové, které má samo o sobě dobrou trvanlivost a je velmi odolné vůči působení hmyzu a hniloby díky vysokému obsahu smůly. Ze dřeva je taktéž opěrný středový sloup. Dřevo je ošetřeno pouze ekologickým způsobem, které je šetrné k životnímu prostředí. Není zde použito žádné lepidlo na lepení konstrukčních spojů, pouze šrouby – čili můžeme říci, že do okolní přírody se žádné škodlivé látky nedostanou. Kovová opěrná konstrukce je využitelná po celá staletí a stačí pouze vyměnit sezení.

Obecný popis návrhu

Prvotní inspirací byla šiška – postupně se výškově i rozměrově rozvíjející sezení, tak jako se rozvíjí šiška.

Ucelený koncept posezení v lese, kde lidé můžou sedět naproti sobě a komunikovat spolu, nebo být v pololehu, jelikož každá sedačka je jiné délky a šířky. Nechtěla jsem lavičku, kde lidé nemají na výběr, jak si sednout – pouze vedle sebe, a tak jsem se snažila zkonstruovat výrobek, který bude kombinací obou typů sezení. Výškový a rozměrový rozdíl v sedačkách umožňuje posezení pro lidi každého věku.

Celá koncepce sezení je založena na kombinaci jehličnatého dřeva a kovu. Modřín, který postupem času začíná šednout, bude skvělou kombinací ke kovu v barvě šedé ral.

Konstrukce je založena na opěrném, středovém bodu, který je zkonstruován z kulatiny dřeva. Další opěrné body tvoří naohýbaný kov – pásovina – ocel, který vystupuje z pod sedačky a je zahnutý do pravého úhlu směrem na zem. Kov je ke středovému bodu připevněn šrouby. Z jedné sedačky jsou vedeny otvory jako stojan na kolo.

Sezení je vytvořeno pro pět lidí, jelikož jsou sedačky rozměrové pestré, může být i pro více lidí.

Údaje o soutěžícím

Veronika Bokůvková

Název školy

Mendelova univerzita v Brně

Název fakulty

Lesnická a dřevařská fakulta

Studijní obor

Tvorba a výroba nábytku

Ročník studia

2

2021 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací