10.

BOX FOR TRAVEL

Obecné informace o díle

Název návrhu 

BOX FOR TRAVEL

Koncepce navrženého řešení v souvislosti s tématem soutěže Dřevo je cesta

DŘEVO JAKO CESTA

Představte si, že tvoříte možnost rekreačního ubytování, která by mohla stát téměř kdekoli na světě. Právě proto jsme hledali materiál, který dokáže působit věrohodně a přirozeně téměř v jakýchkoli podmínkách.

Od panoramatu francouzských alp, přes zelené pláně, až ke slunným plážím. Nakonec zvítězilo dřevo. Vždy si dokáže obhájit své místo a nemá tendenci nikoho pobuřovat či působit nepatřičně. Pomocí několika způsobů jeho opracování můžeme přizpůsobit jeho vzhled i vlastnosti a dodat mu potřebnou ochranu, dle toho, kde ho zrovna používáme. Proto získalo svojí důležitou pozici při budování našich Travel boxů, které by mohl každý najít na konci své cesty, ať už se vydá kamkoli. Může nám pomoci vytvořit síť. Síť našich Travel boxů a navázat tak na cesty, na kterých je dřevo a příroda nedílnou součástí.

Environmentální zhodnocení návrhu stavby

ENVIROMENTÁLNÍ ZHODNOCENÍ STAVBY

Celá stavba funguje na systému demontovatelného a mobilního systému.Buňku včetně jejího vybavení lze vyrobit na jednom místě, či s minimálním množstvím přepravy. Nutností je doprava na místo, kam je stavba určena. Přesto se projekt snaží o minimalizaci negativní ekologické stopy vzniklé neustálou dopravou a přepravou jednotlivých komponentů stavby. Stavbu je možné z dané lokality zlikvidovat nebo přesunout do nové. Po tomto procesu zůstane bývalá zastavěná plocha zcela volná a použitelná pro jakékoli další použití. Jediné co zůstane součástí plochy po demontáži je systém přípojek na základní sítě (elektřina, voda, odpad). Tyto sítě mohou sloužit pro připojení nové stavby nebo dojde k jejich demontáži (dle potřeby a budoucích záměrů s volnou plochou).

Budova po ztrátě své primární funkce může sloužit i v podobě jednotlivých bytových jednotek. Každá bytová jednotka je nezávislá. Po demontáži bytového komplexu můžou jednotlivé buňky fungovat nezávisle s vlastním připojením na rozvodné sítě a v různých lokalitách. Při definitivní likvidaci bytové jednotky jí lze demontovat a recyklovat jednotlivé materiály pro další použití.

Stěžejním materiálem je ocelová konstrukce a dřevo. Ocelová konstrukce tvoří hlavní nosnou kostru. Dřevo slouží jako obklad celé budovy a ve velkém množství se objevuje i v interiéru. Můžeme se sním setkat jak ve formě masivu tak i aglomerovaného materiálu. Další doplňkové materiály se odvíjejí od lokace a podmínek prostředí, do kterého je objekt určen.

Likvidace odpadních vod je zpravidla řešena připojením na místní odpadní systém. Podrobnější podmínky závisí na lokalitě. Stejně tak tomu je i při likvidaci dešťové vody. Někdy může být svedena do přírodního toku, či napojena na odpadní systém.

Obecný popis návrhu

KONCEPT NÁVRHU

Tento projekt vznikl za účelem vytvoření komplexu pro rekreační ubytování. Důležitým aspektem bylo vytvořit co nejúspornější řešení, a to jak prostorově, tak i finančně. Po dlouhém hledání té správné cesty jsme navázali spolupráci s firmou KOMA Modular s.r.o a začali pracovat se systémem jejich obytných kontejnerů (buněk). Hlavními důvody pro zvolení tohoto systému byla jeho mobilita a téměř volná ruka v určení velikosti, dispozice i materiálové skladbě buňky. Často jsme potkávali projekty této firmy, ovšem zaujala nás možnost použití dřeva jako výplně základní konstrukce. Získali jsme tak dostatečně pevnou a lehce přepravitelnou konstrukci našich Travel boxů, která ale dokáže najít harmonii s přírodou prostřednictvím svého dřevěného zevnějšku.

JAK TO FUNGUJE

Dlouho jsme hledali způsob, jakým vytvořit vhodnou stavbu, která bude splňovat naše kritéria. Postupem času jsme přidali mezi naše kritéria, které chceme splnit, i možnost modulovatelnosti, ale také případného mobilního přesunu celého objektu do zcela jiné lokality. Na základě těchto požadavků vznikl projekt, který Vám na několika následujících stránkách chceme odprezentovat. Naše řešení poskytuje možnost výstavby několika variant od jedné bytové jednotky po třípodlažní komplex. Vše je složeno ze dvou buněk, mění se pouze poloha jedné části obvodové stěny a zrcadlově otočená vnitřní dispozice buněk. Pořád se ovšem jedná o šetrný způsob s minimalizací odpadu a efektivností výroby. Bližší informace získáte na následujících stránkách.

Údaje o soutěžícím

Josef Řehák

Název školy

Mendelova univerzita v Brně

Název fakulty

Lesnická a dřevařská fakulta

Studijní obor

Tvorba a výroba nábytku - design

Ročník studia

3.ročník, bakalářské studium

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací