18.

Prefab 55+

Obecné informace o díle

Název návrhu 

Prefab 55+

Koncepce navrženého řešení v souvislosti s tématem soutěže Dřevo je cesta

Kam se uchýlit na stáří? Jednou z cest ke spokojenému stáří je najít si své místo – jednoduchý a účelný „výminek”, který může vyrůst takřka kdekoliv. Dostupné individuální bydlení, takové, které je svým charakterem a materiálem člověku blízké, pocitově teplé, z obnovitelného přírodního materiálu, ze kterého může jednoduše celý dům přicestovat až k vám.

Environmentální zhodnocení návrhu stavby

I přes ekologickou náročnost individuálního bydlení se systém snaží o úsporné řešení v dobrém poměru cena/ekologická zátěž/výkon. Domek je navržen jako lehká dřevostavba ze systému z masivního dřeva – CLT, který umožňuje jednoduchou a přesnou výrobu, prefabrikaci celých dílů, efektivní využití dopravního prostředku i času na stavbě a na konec nabízí i příjemnou pohledovou kvalitu vnitřních prostor.

Pasivní standard zateplení zajišťuje ekonomické nakládání s energií. Celý energetický koncept se snaží vyvarovat přeplnění zbytečnými a komplikovanými technologiemi a směřuje k jednoduché ovladatelnosti a přirozeného způsobu větrání a přímého sálavého tepla. Vytápění zajišťují především elektrické přímotopy doplněné o jednoduché nucené větrání pro nejextrémnější výkyvy teplot. Navržen je i systém sběru a využití dešťové vody – jako užitkové ke splachování a k zalévání. Jako doplnění k elektrickému ohřevu vody je ve střešní konstrukci zabudován střešní hadicový kolektor s akumulační nádrží. Domek není primárně navržen jako soběstačná jednotka a počítá se s napojením na existující technickou infrastrukturu.

Konstrukce je navržena jako difuzně otevřená, což umožňuje jednodušší řešení skladby pláště, návaznosti detailů a prefabrikovaných dílů a udržení příznivého vnitřního klima.

Jako dřevostavba z masivních panelů je jednoduše rozebratelná, s jednoduchým oddělením jednotlivých materiálových vrstev a případnou následnou recyklací. Jednoduchá transportovatelnost umožňuje i přemístění objektu na novou parcelu.

Obecný popis návrhu

Prefab 55+

je myšlenka na prefabrikovaný rodinný dům primárně pro starší generaci, ale ve výsledku nejen tu. Cílem bylo vytvořit základ systému pro klasický „výminek“, který by byl rychlé, levné a ekologické (čtější) řešení, pro příjemný a kvalitní standard bydlení. Tam, kde je chuť opustit shon velkoměsta a mít čas na vlastní klid, zbývající prostor na pozemku nebo místo pro novou chatu nabízí systém variabilní řešení. Snahou bylo navrhnout domek, který by nabízel důstojné dispoziční a hmotové řešení při zachování výhod prefabrikovaného systému.

Systém se skládá z kombinace podélných boxů v modulech 3,4 m a 1,7 m, které jsou předpřipraveny a dovezeny na místo stavby vcelku, kde se s minimem technologických postupů složí do hotového bydlení. Modul vychází jak z nejefektivnějšího dispozičního řešení, tak i z limitů snadné přepravitelnosti na libovolné místo stavby bez použití těžké techniky.

V dispozičním řešení zpracované varianty je kladen důraz na vytvoření různorodého charakteru vnitřních prostor a jejich orientaci ke světlu. Snahou bylo vytvořit jednoduché a prostorově ekonomické schema, které by ale vytvářelo několik zákoutí pro libovolné aktivity a umožňovalo rozdílné trávení času. Obytné části jsou otevřené do krovu a s větší světlou výškou nabízí vzdušný a velkorysý prostor s návazností na venkovní terasu, zatímco krov nad koupelnou a technickou místností/dílnou obsahuje technické zázemí a kompaktně řešené instalace v rámci jednoho modulu.

V tomto konkrétním řešení je domek založen na betonových patkách, mírně zahloubených s přímou návazností na okolní terén bez zbytečných schůdků, které s postupem času mohou být nepříjemností. V případě potřeby pro kompletní bezbariérové řešení je možné jednoduše odebrat část vestavěného nábytku.

Snahou bylo nakonec se také vyvarovat tradičního tvarosloví typových katalogových domků, což se odrazilo jak v celkové hmotě, tak i v systému samostatných střešních dílů.

Pracuji s materiálem CLT

Noské konstrukce a příčky v pohledové kvalitě

Pracuji s materiálem OSB

Část skladby podlahy

Údaje o soutěžícím

Martin Král

Název školy

ČVUT

Název fakulty

Fakulta architektury

Studijní obor

Architektura a urbanismus

Ročník studia

2. ročník, magisterské studium

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací