Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

12.

Bydlení pro seniory –⁠ Dzierżoniów

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Bydlení pro seniory –⁠ Dzierżoniów

Účel stavby

Bydlení pro seniory

Popis stavby

Hlavním cílem navrženého objektu je umožnit bydlení seniorům, kteří jsou schopni se ještě sami o sebe postarat, ale hledají komunitní bydlení s možností užívání samostatného bytu o menší výměře. Zároveň bude objekt nabízet seniorům k využití i další prostory, které zajistí jejich lepší kvalitu života ve stáří a současně jim umožní vést i nadále společenský a kulturní život.

Přidanou hodnotou je vytvoření veřejného prostoru v rámci objektu, který bude sloužit nejen rezidentům, ale i obyvatelům z blízkého okolí.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Konstrukce nového seniorského bydlení se odvíjí od místa, kde se nachází. Objekt je součástí parku, a proto jsem zvolila přírodní materiál pro konstrukci, jejíž vzhled se propisuje i do interiéru. Hlavním konceptem bylo zachování co největšího počtu vzrostlých stromů, proto je budova částečně postavena na pilotech, aby byly co nejméně ohroženy kořenové systémy stávajících stromů. Z tohoto důvodu jsem také zvolila systém CLT panelů, které jsou šetrnější k výstavbě i k okolí.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Návrh objektu je ovlivněn stávající vzrostlou zelení. Hmota objektu tvoří linii mezi vzrostlými stromy tak, aby byly co nejméně narušeny a bylo jich co nejvíce zachováno. Konce linie objektu se postupně rozšiřují a zároveň se střešní konstrukce postupně zvedá směrem nahoru, a to na obou stranách objektu. V těchto částech budovy jsou umístěny společné prostory, a to jak pro veřejnost, tak i pro obyvatele objektu. Ve střední části linie se nachází jednotlivé byty s balkóny, které jsou orientované s výhledem do nově upravené části parku. Parkování pro rezidenty a jejich návštěvy je nově vytvořeno u budovy finančního úřadu s tím, že tato parkovací místa budou využívat i zaměstnanci finančního úřadu.

Aby objekt co nejméně zasahoval do terénu a nedošlo tak k narušení kořenového systému stávajících stromů, je část objektu postavena na pilotech. Dochází tak zároveň k výškovému dorovnání stavby s terénem, který se svažuje od severní části pozemku směrem k jižní části pozemku.

Typ dřevostavby

konstrukce z masivních panelů (CLT, ...)

Umístění stavby

Dzierżoniów, 58-200
Polsko

Zastavěná plocha

1455 m2

Užitná plocha

2098 m2

Počet podlaží

3

Způsob vytápění a ohřevu vody

V budově je navržena technická místnost, ve které je umístěn kotel, který slouží pro vytápění a ohřev vody.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Gabriela Voláková

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha

Kontaktní osoba pro veřejnost

Gabriela Voláková

E-mail

gabina.volakova@gmail.com

Logo / Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací