Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

4.

FUNPARK – 3D bludiště s rozhlednou

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

FUNPARK – 3D bludiště s rozhlednou

Popis konstrukce

Stavba bludiště je tvořena 14 sloupy, mezi které jsou instalovány visuté lávky s překážkami. Bludiště obsahuje 25 rozmanitých lanových překážek a 19 přestupových domečků, ve třech patrech, v max. výšce 10,2 m, tvořících různě se větvící a sbíhající trasu. Kapacita bludiště je 220 osob.
Vyhlídková věž má základní tvar štíhlého válce výšky 25,5 m. Ve vrcholu je věž šikmo seříznutá a opláštění je tvořeno svisle orientovanými dřevěnými lamelami. Točité ocelové schodiště vede v osmi patrech na vrchol věže, do výšky 21 m. Ve 12,3 m nad zemí se nachází vyhlídkový ochoz. Kapacita je 25 osob.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Dřevěné díly jsou opatřeny nátěrem, lazurou na bázi přírodních olejů, nebo ošetřeny tlakovou impregnací.

Inovativní řešení

Nosná konstrukce 3D bludiště je nedílnou součástí výrazu celé stavby. Je navržena tak, aby byla čitelná, co nejvíce účelná a s dostatečnou trvanlivostí. Přitom vizuálně nepřekáží, ale spíše přispívá ke geometricky lahodícímu působení celku. Hlavní hmoty jsou pochopitelně dřevěné: sloupy z loupané kulatiny, rozpěrné hranoly BSH, opláštění domečků z modřínového řeziva. Mezi domečky pak jsou instalovány visuté lávky s prkennou podlahou a pestrými herními prvky. Zajímavým detailem je styčník rozpěrných hranolů na centrálním sloupu. Do jednoho bodu se tu sbíhá 6 hranolů, vystavených tlakovému působení od účinků lávek. Ve snaze dosáhnout minimální výšky přípoje a zároveň eliminovat nežádoucí excentricity zde byl navržen ocelový prstenec, navlečený na sloup. Je řešený jako svařenec z plechu, vystředěný na sloupu radiálně orientovanými šrouby a po obvodu s „žiletkami“, vybíhajícími do směru jednotlivých rozpěr. Hranoly jsou napojeny svorníkovým spojem, tlak je přenášen kontaktem na čele hranolu.

Zajímavost o díle / příběh díla

Most má blízko centra novou turistickou atrakci – 3D bludiště s rozhlednou. Bylo slavnostně otevřeno 28. června 2019 pod názvem FUNPARK MOST. Zábavné centrum je určeno všem věkovým kategoriím. Volně přístupné je hřiště pro malé děti, 3D bludiště je určeno dětem od tří let, vyhlídková věž pak všem generacím. Třípatrové bludiště s výškou kolem 10 m obsahuje 25 lanových překážek a 19 přestupových domků. Vyhlídková věž je vysoká 25,5 m s nástupním točitým schodištěm a vyhlídkovým ochozem ve výšce 12,3 m. Z věže je výhled na centrum města, místní vrchy Hněvín, Širák a Ressl i České středohoří. Zajímavé je umístění na historickém vrchu Šibeník, poblíž archeologického naleziště komplexu německého protiletadlového dělostřelectva z období II. sv. války.
V průběhu léta město vyhlásilo fotosoutěž na téma FUNPARK. Zakončení sezóny proběhlo ve stylu Funpárty 27. října. Během čtyř měsíců provozu atrakci navštívilo cca 45 tis. návštěvníků.

Odkaz Facebook FUNPARK Most

Umístění konstrukce

Most, 434 01

Datum kolaudace

06/2019

Realizační skupina

Architekt

Unipark s.r.o. / Ing. arch. Tomáš Madro

Projektant

Unipark s.r.o. / Ing. Aneta Jášková, Ing. Martin Dušek, Ing. et Ing. Martin Kuchař

Dodavatel stavby

Společnost 3D bludiště

Investor

Statutární město Most

PROVOZOVATEL

SPORTOVNÍ HALA MOST, a.s / Radka Bliznáková, odpovědná osoba

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Statutární město Most

Obec bydliště / sídla společnosti

Most

Vztah ke stavbě

Investor

Kontaktní osoba pro veřejnost

Jana Černá

Telefon

+420 476 448 534

Email

Jana.Cerna@mesto-most.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Statutární město Most leží 80 km SZ od Prahy a má cca 65 tis. obyvatel. Původní královské město ustoupilo ve 2. pol. 20. st. těžbě hnědého uhlí a přišlo o hodně kulturních památek. Na opačném břehu řeky vznikl Most nový, díky velkorysým architektonickým plánům se sítí širokých ulic a parků, jako velká evropská města. Má více než 30% poměr vegetace vůči zástavbě a velké zalesněné plochy jako Šibeník, Širák, Ressl a Zámecký vrch s hradem Hněvínem. V okolí je po rekultivaci spousta vodních ploch.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací