Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

2.

Loď umělců

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Loď umělců

Popis konstrukce

Konstrukce dočasného zastřešení ve tvaru lodi je tvořena čtyřmi příčnými obloukovými rámy s různou geometrií z lepeného dřeva. Ty jsou propojeny vrcholovým dřevěným trámem a soustavou obloukových a přímých ocelových ztužidel. Tři rámy jsou odkloněny ze svislé roviny o 15°, příď je tvořena jedním šikmým dřevěným sloupem a záď dvěma. V prostoru přídě mezi sloupem a prvním rámem je vloženo dřevěné patro. V prostoru zádi je navržena nezávislá konstrukce šatny z ocelových tenkostěnných profilů. Konstrukci je také možno smontovat pouze částečně, záďové sloupy a dva navazující oblouky.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Impregnace olejem Osmo 420 ve dvou vrstvách.

Inovativní řešení

Letní scéna je multifunkční konstrukcí umožňující různé dispozice a využití – zastřešené dvouúrovňové jeviště a hlediště v klasickém i centrálním uspořádání, velkou koncertní scénu, menší samostatně postavitelnou stage i prostor pro závěsnou akrobacii. Dynamicky tvarovaná dřevěná lepená žebra i ocelové vzpěry tvoří prostorově tuhou konstrukci, která přenáší namáhání větrem i rázové zatížení při akrobatických vystoupeních a zároveň slouží k vypnutí pláště z celtoviny s vodoodpudivou fungicidní úpravou. Plachty mohou krýt interiér, být vykasány, nebo tvořit pouze střechu, zároveň ponechávají konstrukci pohledovou v interiéru i v exteriéru. Zcela atypický systém upínání plachet je umístěn do „T“ průřezu lepených oblouků, čímž je kryta připojovací spára. V hřebeni je vytvořeno podélné odvětrání, zajišťující cirkulaci vzduchu a bránící přehřívání. Stavbu charakterizují přiznané detaily spojení nepravidelných dřevěných a ocelových prvků a přesné osazení na nezarovnaný památkově chráněný terén.

Zajímavost o díle / příběh díla

Genese nápadu vychází ze Skotska, kde se vytažené lodě na břeh otáčely dnem vzhůru a sloužily jako obydlí nebo přístřešky, či loděnice. Proto se spolek Lodivadlo rozhodl ve spolupráci nejen s městem Hradce Králové nechat si postavit dřevěnou stage ve tvaru lodi otočené dnem vzhůru, která symbolicky nabere pasažéry – umělce a spojí je myšlenkou společné cesty na jedné palubě. Takto otočená a zakotvená loď tak vytvoří klenbu, která vytvoří ideální prostor pro multižánrovou produkci.

Umístění konstrukce

Hradec Králové, 500 03

Datum kolaudace

10/2019

Realizační skupina

Architekt

MEETPLACE, s.r.o. / Ing. ach. MgA. Filip Albrecht, Ing. arch. Hana Gregorová

Projektant

Skála & Vít s.r.o. / projektanti Vít, Ferkl a Suchánek

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Lodivadlo – Boatheatre, z.s.

Obec bydliště / sídla společnosti

Hradec Králové

Vztah ke stavbě

Vlastník

Kontaktní osoba pro veřejnost

MgA. Filip Huml

Telefon

+420 606 877 175

Email

lodivadlo.boatheatre@gmail.com

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Duchovním zakladatelem spolku je herec divadla Drak, nadšenec a organizátor skvělých akcí Filip Huml, který se s partou přátel rozhodl založit v roce 2018 spolek pod názvem Lodivadlo – Boatheatre, jehož hlavním cílem je uskutečňování divadelních, hudebních, výtvarných, pohybových a dalších akcí, především s důrazem na akce pro rodiny s dětmi a mládež, kteří se pomyslně povezou na jedné palubě. Na palubě lodi, která vyrostla na Kavčím plácku pod chráněným Javorem babykou.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací