Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

2.

Naučná stezka Olšina – realizace

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Naučná stezka Olšina – realizace

Popis konstrukce

Vzhledem k unikátnímu přírodnímu charakteru zpřístupněného chráněného území okolí rybníku Olšina je stezka z maximální části postavena z přírodních materiálů. Konstrukci stezky tvoří dubové fošny na podélných dubových trámech, které jsou založeny na příčných pražcích na terénu. Zvýšené konstrukce (mosty a vyhlídky) jsou založeny bodově na dřevěných pilotách. Stezka je osazena mnoha netradičními prvky, jedná se např. o bobří most, jehož zábradlí je tvořeno odkorněnými kmeny s větvemi a připomíná tak opravdovou bobří hráz.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Dubové dřevo, použité při stavbě stezky, je bez jakékoliv povrchové úpravy. Tato varianta byla zvolena po diskuzi ohledně technických možností realizace na místě (v mokřadech).

Inovativní řešení

Zcela originální přístup při budování stezky přinesl mnoho netradičních řešení, která přirozeně zapadají do místní přírody, nejsou nijak rušivá, a přesto jsou pro návštěvníky velmi atraktivní. Můžeme jmenovat třeba plovoucí dřevěné molo – vyhlídku na vodní hladinu, ponton, který zpřístupňuje molo pevně umístěné dále od břehu, bobří hráz, žebřík, který slouží jako pozorovatelna, nebo zvětšeniny ptačí budky či ptačího hnízda.

Zajímavost o díle / příběh díla

Naučná stezka si klade za cíl návštěvníkům Šumavy zpřístupnit dosud málo známé přírodní bohatství – Národní přírodní památku Olšina, Ptačí oblast Boletice a další chráněná území Natura 2000. Stezka je součástí již zmíněné Ptačí oblasti Boletice, která zde byla zřízena nařízením vlády v roce 2005 na 23,5 tisících hektarech. Jedná se o významnou pramennou oblast, která je zároveň domovem 136 druhů ptáků, mezi nimi 53 zvláště chráněných druhů a 66 druhů z Červeného seznamu ptáků České republiky. Unikátní je také flora rybníka Olšina v čele se sibiřským tavolníkem vrbolistým (Spiraea salicifolia).

Umístění konstrukce

Horní Planá-Olšina, 382 26

Datum kolaudace

06/2020

Doba výstavby

září 2019 – květen 2020

Realizační skupina

Projektant

studio reaktor s.r.o.

Dodavatel stavby

TAXUS, spol. s r.o.

Investor

Vojenské lesy a statky ČR, s.p.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Vojenské lesy a statky ČR, s.p.

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha 6

Vztah ke stavbě

Investor

Kontaktní osoba pro veřejnost

Libor Barák

Telefon

+420 723 898 217

Email

libor.barak@vls.cz

Webová stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Vojenské lesy a statky ČR, s.p. (VLS) jsou státním podnikem, který byl zřízen za první republiky, aby hospodařil ve vojenských výcvikových prostorách státu. Spravuje šest současných i bývalých vojenských újezdů v Čechách a na Moravě. VLS jsou komplexním hospodářem v krajině, o niž pečují – vedle lesnictví se věnují také myslivosti, ekologickému zemědělství, rybářství a ochraně vodohospodářských funkcí svěřených lokalit.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací