4.

Objekt 452

Obecné informace o díle

Název díla

Objekt 452

Popis stavby

Horská útulna se nachází ve volné přírodě poblíž měst Ústí nad Labem a Chuderov. Lokace objektu je pro mě dobře známá, protože zde rád trávím svůj volný čas na procházce, a vždy jsem toužil zde jednou navrhnout projekt, který by nově doplnil zdejší krajinu a dopřál lidem zážitky. Navržená útulna by tak návštěvníkům poskytla odpočinek v krásné krajině a umožnila pořádat pikniky a další volnočasové aktivity. Jelikož jsou okolní města vnímána jako průmyslová, inspirací pro mě byly tvary skal a nerostných surovin, které se zde těží. Výsledný tvar projektu tak připomíná tvar skály. 

Proč pracujete se dřevem?

Protože je přírodní a ekologický materiál a také obnovitelná surovina. Jako stavební materiál je dostupné a má mnoho výborných vlastností: má vůni, hezkou texturu a je příjemné na dotek. Vzhledem k tomu, že se útulna nachází kousek od lesa a v přírodě, zvolil jsem návrh nosné a výplňové konstrukce v interiéru ze dřeva. Trámy z lepeného dřeva tvoří nosnou konstrukci útulny a zároveň vytvářejí její atypický tvar. OSB desky tvoří výplňovou a také ochrannou vrstvu a dřevěné spárovky tvoří vnější povrchovou úpravu a výklopný nábytek.

Údaje o soutěžícím

Anuar Rachapov

Název školy

České vysoké učení technické v Praze

Název fakulty

Fakulta stavební

Studijní obor

Architektura a stavitelství

Ročník studia

2

Stupeň studia

bakalářský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací