8.

Notre Dame budoucnosti

Obecné informace o díle

Název díla

Notre Dame budoucnosti

Popis stavby

Obsahem práce je ideové řešení chybějící střechy katedrály Notre Dame v Paříži po požáru v roce 2019. Základní ideou bylo vytvořit v podkroví prostor pro duchovní, který by sloužil k jejich setkávání, studiu a klidné modlitbě bez kontaktu s turisty. Spojujícím prvkem mezi přízemím, podkrovím a vyšší silou je sanktusník. Ten přivádí světlo do přízemí. Místnosti v podkroví jsou mezi sebou propojeny pochozí lávkou, ze které je možné pozorovat vrcholy historických kleneb. Cely, společenská místnost, knihovna a kaple budou v podkroví sloužit pro potřeby duchovních.

Proč pracujete se dřevem?

Požár kompletně zničil historický krov i střechu. Předání katedrály dalším generacím je tedy v ohrožení. Právě dřevěná konstrukce krovu je ideální pro rozpon i optimální zatížení historické stavby. Konstrukce je navržena z dřevěných lepených vazníků, mezi kterými jsou umístěny funkční jednotky z CLT panelů. Kombinace moderních technologií a zkušeností se zpracováním dřeva může pomoci zachránit nejznámější katedrálu světa a opět jí vdechnout život.

Údaje o soutěžícím

Martin Kovář

Název školy

Vysoké učení technické v Brně

Název fakulty

Fakulta stavební

Studijní obor

Architektura a rozvoj sídel

Ročník studia

2

Stupeň studia

magisterský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací