26.

Dostupné bydlení v Berlíně

Obecné informace o díle

Název díla

Dostupné bydlení v Berlíně

Popis stavby

Bytový dům se nachází v blízkosti řeky Sprévy v berlínském Kreuzbergu. Návrh pracuje s myšlenkou společného bydlení, a proto byl hlavní důraz kladen na vytvoření pocitu domova. Budova obsahuje několik pomyslných „domů“ – vzniká dostatek soukromí, ale zároveň jsou podporovány sousedské vztahy. Dominantním prvkem je otevřené pobytové schodiště, které svým charakterem podporuje koncept. Sedmipatrový dům obsahuje čtyři typy podlaží, které nabízí různé dispozice bytů. Konstrukce domu je tvořena prefabrikovaným dřevo betonovým skeletem v kombinaci s monolitickým betonovým schodištěm.

Proč pracujete se dřevem?

V zadání návrhu bylo vytvořit dostupné bydlení, proto byl kladen důraz na co nejnižší cenu. Dřevěné prefabrikované systémy jsou ekonomicky dostupné díky lehkosti dřeva a rychlé montáži. Vzhledem ke statice a požární bezpečnosti sedmipatrového objektu je dřevo kombinováno s betonem, které systém ztužuje. Ekonomický aspekt doplňuje i aspekt ekologický – dřevo je obnovitelný materiál, stavba je demontovatelná a materiál může být později využit k dalším účelům. Dřevo navíc působí pozitivně na psychiku obyvatel domu, a proto je co nejvíce odhaleno, přičemž jsou stále respektovány požární předpisy.

Údaje o soutěžícím

Karolína Hustá

Název školy

České vysoké učení technické

Název fakulty

Fakulta architektury

Studijní obor

Architektura a urbanismus

Ročník studia

3

Stupeň studia

bakalářský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací