14.

Lesní rekreační chata – BRDY

Obecné informace o díle

Název návrhu 

Lesní rekreační chata – BRDY

Koncepce navrženého řešení v souvislosti s tématem soutěže Dřevo je cesta

„Dřevo je cesta.“

Aktivity v této oblasti ukazují dřevo jako obnovitelný stavební materiál vhodný pro každodenní využití. Cílem těchto staveb je méně náročná likvidace. Tím by se měli motivovat lidé, aby použili stavební materiál v podobě dřeva, jelikož se jedná o obnovitelný zdroj energie. Životnost hotové stavby – dřevostavby je 150 let, což je víc než jeden lidský život. Při správném hospodaření s lesy zde dřevo vždy bylo, je a bude. Proto bychom měli dřevo využívat ke stavbám a ukázat tak budoucím generacím, že dřevo je cesta k lepší zítřkům. Při hodinách předmětu Mysliveckých staveb a zařízení nás předmět natolik inspiroval, že jsme chtěli navrhnout jakoukoliv stavbu šetrnou k přírodě. Když se nám naskytla možnost se zúčastnit soutěže, která byla určena pro stavby ze dřeva, tak jsme neváhali a přihlásili se. Soutěž „Stavby s vůní dřeva“ nás tedy ihned přivedla k myšlence, že bychom opravdu mohli zrealizovat stavbu šetrnou pro životní prostředí a zároveň tím ukázat lidem, že dřevostavba může být dobře vypadající a komfortní. Celý projekt jsme pojali pro rekreaci v přírodě. Při procházení v okolních Brdských lesích nás zaujalo několik míst, kde by se mohlo zrealizovat dost dřevostaveb. Nakonec nás zaujalo poslední místo, které se nacházelo na okraji města, které je snadno dostupné a přitom blízko lesa a zdejší obory. Dřevostavba byla tedy navržena tak, aby zde mohla strávit příjemný pobyt např. rodina nebo lovečtí hosté. Díky lásce k lesu a myslivosti se zrodil tento projekt!

Environmentální zhodnocení návrhu stavby

Dřevo jako obnovitelný stavební materiál je vhodný pro každou stavbu s využitím různého druhu dřeva a typu zpracování. Rychlost výstavby a práce při výrobě montáží. U našeho projektu jsou díly provedeny v panelovém provedení mimo staveniště a na stavbě se provádí konečná montáž, při které není nutná těžká mechanizace, tudíž není tolik ovlivněno životní prostředí – především se minimalizuje uhlíková stopa stavby. Při návrhu by měla stavba v podobě hrubé stavby trvat řádově několik dní, celá stavba 2–4 měsíce. Stavba na bázi dřeva vydrží 150 let, což je víc než jeden lidský život a taková to stavba lze jednoduše odstranit a to lehkou mechanizací. Další zajímavostí je, že u těchto typů dřevostaveb není nutná technologická přestávka, tedy pouze u betonování základů. Dřevostavby se dále mohou navrhovat s velmi účinnou tepelnou izolací obvodového pláště, což zmírní náklady na vytápění. Enviromentální problém v podobě negativního vlivu na ŽP. Stavby se na současném životním prostředí podílí důležitou měrou. Jak stavebnictví, tak vystavěné území jsou zejména pro svojí výrobní činnost hlavními spotřebiteli energetických a materiálových zdrojů. Což jsou dopady výroby stavebních hmot, narušení ŽP vyvolané těžbou. Důležité pro výstavbu je také zábor půdy (nezastavěná půda), ale zároveň ubírá další hektary půdy v přírodě. Proto by se mělo aspoň šetřit materiálem, který je aspoň obnovitelný, jako je dřevo. Ten ušetří dalších problémů ŽP. Materiály, které by měly splňovat například šetření neobnovitelných zdrojů. V našem případě máme materiál dřevo, tudíž obnovitelný zdroj. Uplatnění demontovatelných konstrukcí a opětovného použití. U odpadů je cílem snížit určité množství. Například snižování množství nerecyklovatelných odpadů, zajištění kvalitní veřejné dopravy. U vody je cílem snížit spotřebu kvalitní vody, což znamená snižování spotřeby pitné vody a využívání dešťové vody pro provoz těchto staveb. V našem projektu jsme navrhli kanalizaci, která odvede jak splaškové, tak menší část dešťových vod (viz Příloha 1 – ZTI vodovod, kanalizace) do veřejné sítě a voda z veřejné sítě bude přivedena do objektu.

Obecný popis návrhu

Identifikační údaje: Příloha 2

Název stavby: LESNÍ REKREAČNÍ CHATA

Místo stavby: Dobříš, Trnková

Investor: Lesy české republiky s. r. o.

Projektant: Mašková Tereza, Zdeněk Skružný

Charakter území a stavby:

a) Charakter území stavby: Stavba se bude nacházet na okraji města Dobříš. Okolí tvořeno poli a lesy

b) Účel stavby: Dřevostavba určena pro rekreační pobyt.

Omezení využití pozemku: Není zde žádné omezení pozemku, nejsou zde žádná věcná břemena. Na dané území je možno ze stávající zástavby přivést vodu, kanalizaci, elektřinu. Dobříš má výbornou dostupnost Prahy a dobrou občanskou vybavenost.

Základní údaje o kapacitě stavby:

- Plocha pozemku: 5 015 m2

- Zastavěná plocha: 90,78 m2

- Procento zastavění: 1,81 %

Architektonické řešení stavby: Stavba je jednopodlažní s podkrovím, členitá. Fasáda je řešena tak, aby byla stavba atraktivní na první pohled a zároveň zapadla do okolí. Barevnost dřevostavby bude hnědá s černým. Střecha sedlová. Dispoziční a provozní řešení:

1. NP: hala, technická místnost, WC, koupelna, spíž, obývací pokoj s kuchyní.

2. NP: koupelna, WC, 2 x pokoj, ložnice, 1x šatna, chodba.

Celkový tvar: „2x L". Barevné řešení: hnědá, černá.

Technické řešení stavby: Nosný konstrukční systém tvoří obvodové a nosné zdivo systému VS Domy.

Materiálové řešení:

- Obvodové zdivo: tl. 330 mm VS Open +

- Nosné zdivo: tl. 175 mm VS Basic¨

- Příčky: VS Basic tl. 105 mm

Napojení stavby na dopravní síť a sítě technické infrastruktury:

- Napojení stavby na vodovod, kanalizaci a elektrickou energii

- Přístup na pozemek z komunikace

Technická zařízení budovy:

- Odvod splaškových vod kanalizací a odvod dešťových vod kanalizací

- Zásobování městkou vodou

- Elektrické vedení přivedeno ze sítě, elektrická přípojka je zavedena v elektro síti

Obecný popis návrhu

Náš projekt „Lesní rekreační chata" nám přišel na mysli, když jsme si řekli, že chceme zrealizovat stavbu šetrnou pro životní prostředí a tím ukázat lidem, že dřevostavba může být dobře vypadající a komfortní. Celý projekt jsme pojmuli pro rekreaci v přírodě, což se nám nabízela i oblast na okraji města Dobříš, kde by po případně projekt šel zrealizovat. V okolí se nachází lesy, tedy příjemná místa pro relaxaci. Dřevostavba byla tedy navržena tak, aby zde mohla strávit příjemný pobyt např. rodina s dětmi. Dvoupodlažní chata je navržena jak pro společný pobyt, tak i pro soukromý, což znamená, že v prvním nadzemním podlaží se nachází obývací pokoj s kuchyní a v podkroví se nachází spací část. Jak už bylo zmíněno, chata po návrhu splňuje všechny možné náležitosti pro výstavbu. Základem našeho projektu se stala dvě písmena L, která tvoří půdorysný tvar stavby. Důležitým bodem pro náš návrh bylo schodiště v hale, kde jsme chtěli prosvětlit celý prostor vysokým stropem. I přes svou malou půdorysnou rozlohu jsme zvládli navrhnout takovou chatu, kde je dostatek místností, které by svou rozlohou nemohl mít ani malý RD. A proto si myslíme, že tento typ staveb je dobré v dnešní době vybudovat. S naší nápaditostí jsme navrhli chatu tak, aby se po menších úpravách, především interiéru, stala loveckou chatou, kterou by jistě ocenili páni myslivci a myslivkyně. Celý tento projekt je vhodný pro investora, nejlépe pro majitelé lesů po případě honiteb.

Příloha 2 : Celkový popis stavby

Pracuji s materiálem OSB

Materiál OSB je použitý v konstrukci - STROP

Údaje o soutěžícím

MAŠKOVÁ Tereza
SKRUŽNÝ Zdeněk

Název školy

Česká zemědělská univerzita v Praze

Název fakulty

Fakulta lesnická a dřevařská

Studijní obor

Provoz a řízení myslivosti

Ročník studia

1.ročník – stupeň bakalářský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací