15.

Santiniho kruhy

Obecné informace o díle

Název díla

Santiniho kruhy

Popis stavby

Santiniho kruhy jsou dva dřevěné kruhy z lakované stavební překližky o průměru 2 m, které jsou spojeny trámky z masivu a opláštěny deskami rovněž z masivu. Do země je konstrukce připevněná zemními vruty a ocelovými lanky.

Filozofie Santiniho kruhů se odvíjí od místa, kde budou postaveny. Ve Křtinách je barokní kostel Jména panny Marie, jenž navrhl architekt Jan Blažej Santini-Aichel. Ten se ve svých stavbách často inspiroval kruhy. Půdorys kostela je tvořen ze sedmi kruhů, které se navzájem protínají a tento prvek jsme chtěli aplikovat na náš návrh.

Proč pracujete se dřevem?

Se dřevem jsme se rozhodli pracovat, protože oba studujeme na Lesnické a dřevařské fakultě na Mendelově univerzitě v Brně. Z toho důvodu máme přirozeně ke dřevu blízko. Také umístění naší práce rozhodlo o materiálu. Fotopoint je ve Křtinách, poblíž arboreta, kde by kov či umělé materiály působily velice rušivým dojmem.

Dřevo pro nás bylo jasnou volbou i díky jeho vlastnostem. Je to velice univerzální materiál, lehce opracovatelný a po správném ošetření i odolný. Výhodou je jeho šetrnost k životnímu prostředí, obnovitelnost a estetičnost.

Údaje o soutěžícím

Kateřina Chlubnová
Matouš Vavera

Název školy

Mendelova univerzita v Brně

Název fakulty

Lesnická a dřevařská fakulta

Studijní obor

Design nábytku

Ročník studia

3

Stupeň studia

bakalářský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací