O anketě

Dřevěná stavba roku je soutěžní anketa, která představuje dřevěné stavby ve všech jejich podobách a je unikátní svým zaměřením výhradně na dřevo. Soutěžící se mohou hlásit do 8 soutěžních kategorií. Dřevěnou inspiraci pro váš domov můžete načerpat v naší Galerii.

Víte, že dřevo v českých lesích je díky udržitelné péči českých lesníků naší významnou obnovitelnou surovinou? Zakoupením dřevěné stavby nebo třeba hřiště chráníte neobnovitelné zdroje, a tím i naše životní prostředí. Dřevo je navíc udržitelný materiál s nízkou uhlíkovou stopou, váže na sebe uhlík a je dobře recyklovatelné!

Anketa Dřevěná stavba roku chrání životní prostředí tím, že ukazuje laické i odborné veřejnosti přínosy využívání dřeva pro naše životní prostředí v našem každodenním životě.

 

Proč se přihlásit

Máme pro Vás minimálně 11 dobrých důvodů, proč se přihlásit do ankety Dřevěná stavba roku 2018!

Přihlaste se, protože:

 1. Zviditelníte sebe i své podnikání! Vaši dřevěnou stavbu včetně Vašich kontaktů publikujeme v trvale přístupné Galerii dřevěných staveb roku 2018.
 2. K Vaší dřevěné stavbě přivedeme během hlasování veřejnosti tisíce potenciálních zákazníků.
 3. Vaši dřevěnou stavbu ohodnotí veřejnost i odborná porota.
 4. Porovnáte se s konkurencí.
 5. K Vaší dřevěné stavbě umístěné v naší Galerii dřevěných staveb se snadno dostanou potenciální zákazníci, média a další subjekty zajímající se o dřevěné stavění.
 6. Dostaneme Vás na všechny významné stavební veletrhy daného roku /od dubna 2018 do března 2019/ prostřednictvím:
 7. Budeme Vás prezentovat v seznamu soutěžících, kteří nám pomáhají chránit životní prostředí jako toho, kdo využíváním dřeva jako obnovitelné suroviny chrání životní prostředí.
 8. Získáte pečeť Hrdý účastník ankety Dřevěná stavba roku”, kterou si můžete umístit na Váš web jako značku kvality.
 9. Pokud vyhrajete v hlasování odborné poroty, nebo laické veřejnosti, odnesete si prestižní titul Vítěz ankety Dřevěná stavba roku 2018 (DSR) v dané kategorii, unikátní dřevěný diplom, odměnu 10 000 Kč a mediální prostor navíc (vítězové DSR jsou pravidelně sdíleni médii jako Novinky.cz či Aktuálně.cz).
 10. Dostanete se do pospolité komunity stavařů, projektantů, architektů a dalších nadšenců, pro něž je dřevo společníkem pro život. Snadno tak můžete navázat zajímavou spolupráci s kolegy z oboru.
 11. Protože se vyplatí být součástí projektu s takovýmto mediálním dosahem.

 

 Stále váháte? Přečtěte si, jak svou účast v anketě DSR hodnotí její minulí účastníci.

Už jste se rozhodli, ale nevíte, jak se přihlásit? Podrobný návod naleznete zde a kontakty zde.

Vítězové DSR 2018

Dřevěná hřiště – malá, vítěz veřejného hlasování

1. Hrad

2. Stromový domeček

3. Pavouci v Zoo Ostrava

 

Dřevěná hřiště – velká, vítěz veřejného hlasování

1. Dětská vesnička 

2. 3D bludiště v korunách stromů Osek

3. Hřiště Lví Safari

 

Dřevěné konstrukce – návrhy, vítěz veřejného hlasování

1. Vyhlídková věž na Šibeníku

2. Vyhlídková stezka v městském parku

3. Jezdecká hala v Pardubicích

 

Dřevěné konstrukce – návrhy, vítěz odborné poroty

1. Jezdecká hala v Pardubicích

2. Zvedací Lávka v Mladé Boleslavi

3. Vyhlídková věž na Šibeníku

 

Dřevěné konstrukce – realizace, vítěz veřejného hlasování

1. Tančírna v Račím údolí

2. Rozhledna Bukovka v Rapotíně

3. Studánka

 

Dřevěné konstrukce – realizace, vítěz odborné poroty

1. Věž Ester v Jeruzalémě

2. Dřevo golfového klubu v Kácové

3. Lávka Rádlo

 

Moderní dřevostavby – návrhy, vítěz veřejného hlasování

1. Casa Miguel

2. Dům se sloupy z Douglasky

3. Rodinný dům v osadě Kersko

 

Moderní dřevostavby – návrhy, vítěz odborné poroty

1. Rodinný dům v osadě Kersko

2. Bytový dům Patnáctka - Týnec n. L.

2. Pasivní dům Slunečnice

 

Moderní dřevostavby – realizace, vítěz veřejného hlasování

1. Dům v říši dřeva a rostlin

2. RD Horní Počernice

3. RD Neveklov

 

Moderní dřevostavby – realizace, vítěz odborné poroty

1. RD Neveklov

2. Dům na větrném kopci

3. RD Vysočina

 

Roubenky a sruby – realizace, vítěz veřejného hlasování

1. Srub Čeladná

2. Moderní roubenka Šumava

3. Srub Třebnuška

 

Roubenky a sruby – realizace, vítěz odborné poroty

1. RR Residence

2. Srub Čeladná

2. Moderní roubenka Šumava

 

Dřevěné interiéry – realizace, vítěz veřejného hlasování

1. Interiér RD - Brno

2. Byt s nádechem Asie

3. Útulná kuchyně v anglickém stylu

 

Dřevěné interiéry – realizace, vítěz odborné poroty

1. Gulliver

2. Business Club Opero

3. Interiér RD - Brno

 

Odborná porota

Kdo hodnotí Dřevěné konstrukce a Roubenky a sruby?

Představujeme vám odbornou porotu ankety Dřevěná stavby roku 2018 pro kategorie Dřevěné konstrukce – návrhy a realizace a Roubenky a sruby – realizace.

Ing. Petr Červený, Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně

cerveny

Absolvoval Fakultu stavební ČVUT v Praze, obor Pozemní stavby v roce 1989. Je učitelem odborných předmětů a zástupcem ředitele Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Volyni. Přes dvacet let se podílí na pořádání mezinárodních seminářů Dřevostavby a od roku 2014 na vedení Vzdělávacího střediska s CNC technologií na opracování dřeva při VOŠ a SPŠ Volyně.

Ing. arch. Jan Melichar, Obec architektů ČR (hodnotil pouze Dřevěné konstrukce – realizace)

melichar

Absolvoval na Fakultě architektury a pozemního stavitelství VUT v Brně. Je členem Obce architektů, kde v letech 1999 – 2001 působil ve funkci předsedy Rady a letech v 2001 – 2009 jako předseda Dozorčí rady. Je také členem České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT). Specializuje se na obchodní domy, hotely, restaurace, logistická centra a v poslední době také na školy a rodinné domy. Od roku 1992 vlastní projektový ateliér AID Kontakt v Brně. Dále se podílí se na projektech veletrhů a výstav a je příležitostným oponentem u státních závěrečných zkoušek na FA VUT v Brně. Byl také 5 semestrů externím pedagogem na FA ČVUT v Praze.

Ing. Dalibor Houdek, Ph.D., Výzkumné dřevařské centrum FPInnovations v Kanadě

houdek

Dalibor Houdek je regionální manažer výzkumného dřevařského centra FPInnovations v kanadské Albertě. V roce 1993 absolvoval Pat Wolfe Log Building School v Ontariu, kde se učil navrhovat a realizovat srubové stavby a později na Technické univerzitě ve Zvolenu získal titul Ph.D. za práci na téma „Požární vlastnosti srubových stěn“. Je dlouholetým členem a bývalým viceprezidentem Mezinárodní asociace stavitelů srubů (International Log Builders’ Association) a mnoha výrobcům pomohl zvýšit produkci a výrobní kvalitu. Napsal dvě knihy o srubech a několik vědeckých a technických prací a přednáší o dřevostavbách v Severní Americe, Asii a Evropě.

doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., České vysoké učení technické v Praze

Kuklík Petr fotografie

Petr Kuklík je absolventem Fakulty stavební ČVUT, na které přednáší předměty v oboru dřevěných konstrukcí. Je vedoucím vědecko-výzkumného oddělení materiálů a konstrukcí v Univerzitním centru energeticky efektivních budov ČVUT. Je předsedou České dřevařské společnosti ČSSI a předsedou české Technické normalizační komise TNK 34 – Dřevěné konstrukce. Je též členem komisí: TNK 38 – Spolehlivost stavebních konstrukcí, TNK 27 – Požární bezpečnost staveb, TNK 135 – Dřevo a materiály na bázi dřeva. Zastupuje Českou republiku v mezinárodních normalizačních komisích v oboru dřevěných konstrukcí.

Kdo hodnotí Moderní dřevostavby?

Představujeme vám odbornou porotu ankety Dřevěná stavby roku 2018 pro kategorie Moderní dřevostavby – návrhy a realizace.

Ing. arch. Jan Melichar, Obec architektů ČR

melichar

Absolvoval na Fakultě architektury a pozemního stavitelství VUT v Brně. Je členem Obce architektů, kde v letech 1999 – 2001 působil ve funkci předsedy Rady a letech v 2001 – 2009 jako předseda Dozorčí rady. Je také členem České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT). Specializuje se na obchodní domy, hotely, restaurace, logistická centra a v poslední době také na školy a rodinné domy. Od roku 1992 vlastní projektový ateliér AID Kontakt v Brně. Dále se podílí se na projektech veletrhů a výstav a je příležitostným oponentem u státních závěrečných zkoušek na FA VUT v Brně. Byl také 5 semestrů externím pedagogem na FA ČVUT v Praze.

prof. Ing. Josef Chybík, CSc., Vysoké učení technické v Brně

josef chybik

Absolvent SPŠ stavební v Opavě a FAST VUT v Brně. Je autorizovaným inženýrem. V letech 1977 – 1994 působil jako projektant. Od roku 1994 je akademickým pracovníkem Fakulty architektury VUT v Brně, na které byl v letech 2000 – 2006 a 2010 – 2014 děkanem. Zabývá se konstrukcemi pozemních staveb, přírodními stavebními materiály a stavební tepelnou technikou.

doc. Ing. Veronika Kotradyová, Ph.D., Fakulta architektury STU Bratislava

Kotradyova1

Působí jako pedagožka, výzkumnice a projektová manažerka na Fakultě architektury STU v Bratislavě. Absolvovala obor Design nábytku na Dřevařské fakultě TU ve Zvolenu. Svou výzkumnou specializaci na ekologické navrhování si rozšířila na UC Berkeley v USA. Absolvovala několik výzkumno-pedagogických pobytů v zahraničí. Od roku 2011 se intenzivně zaobírá tématem interakce člověka a dřeva. Je zakladatelkou a ředitelkou výzkumno-vývojového centra BCD Lab (Body Concious Design Laboratory). Pracuje také jako interiérová designérka a konzultantka v rámci těchto filozofií. Je autorkou několika odborných knih.

Ing. Daniel Grmela, Slamák.info

 daniel grmela

V roce 2005 ukončil inženýrské studium v oboru Pozemní stavby a architektura. Od roku 2007 začal navštěvovat kurzy a workshopy na téma slaměných domů a hliněných omítek. Od roku 2009 pracuje jako projektant, nyní jako konzultant a vedoucí projekce ve volném sdružení Slamák.info. Koordinuje projektové profese při zpracování dokumentací pro povolení a provedení nízkoenergetických a pasivních domů s využitím obnovitelných zdrojů energie. Lektoruje přírodně stavitelské kurzy a workshopy na téma staveb ze slaměných balíků s omítkami z hlíny.

 doc. Dr. Ing. Zdeňka Havířová, Mendelova univerzita v Brně

Havířová

Vystudovala inženýrské a doktorandské studium na VUT v Brně, Fakultě stavební. Je docentkou v oboru zpracování dřeva a autorizovanou inženýrkou v oboru pozemní stavby. Po absolvování vysoké školy pracovala v projekci a v realizaci staveb, od srpna 1991 nastoupila jako akademický pracovník na Mendelovu univerzitu v Brně, kde pracuje dodnes. Věnuje se konstrukcím staveb ze dřeva a garantuje studijní program Stavby na bázi dřeva.

 doc. Ing. Jaroslav Sandanus, Ph.D., Slovenská technická univerzita v Bratislavě

sandanus

Je absolventem Stavební fakulty Slovenskétechnické univerzity v Bratislavě, kde v současné době působí jako docent na Katedře kovových a dřevěných konstrukcí. Zabývá se pedagogickou a vědecko-výzkumnou činností, rovněž spolupracuje s praxí v oboru dřevěných a ocelových konstrukcí. Je autorizovaným stavebním inženýrem a také soudním znalcem pro statiku konstrukcí.
 

Kdo hodnotí Dřevěné interiéry?

Představujeme vám odbornou porotu ankety Dřevěná stavby roku 2018 pro kategorii Dřevěné interiéry – realizace.

doc. Ing. arch. Boris Hála, Ph.D., Mendelova univerzita v Brně

hála

V roce 1977 absolvoval Fakultu architektury na VUT v Brně. Od roku 2006 učí na Mendelově univerzitě v Brně předměty týkající se tvorby interiéru, kde také v roce 2012 ukončil doktorandské studium v oboru nábytku. V roce 2015 byl jmenován docentem na TU v Bratislavě v oboru designu. Je členem České komory architektů a také hostujícím autorizovaným členem Slovenské komory architektů. Zabývá se navrhováním budov, interiérů a nábytku. V roce 1993 byl jmenován soudním znalcem pro oblast designu nábytku. Jeho přednášky jsou žádané po celém světě.

doc. Ing. Veronika Kotradyová, Ph.D., Fakulta architektury STU Bratislava

Kotradyova1

Působí jako pedagožka, výzkumnice a projektová manažerka na Fakultě architektury STU v Bratislavě. Absolvovala obor Design nábytku na Dřevařské fakultě TU ve Zvolenu. Svou výzkumnou specializaci na ekologické navrhování si rozšířila na UC Berkeley v USA. Absolvovala několik výzkumno-pedagogických pobytů v zahraničí. Od roku 2011 se intenzivně zaobírá tématem interakce člověka a dřeva. Je zakladatelkou a ředitelkou výzkumno-vývojového centra BCD Lab (Body Concious Design Laboratory). Pracuje také jako interiérová designérka a konzultantka v rámci těchto filozofií. Je autorkou několika odborných knih.

Ing. Viktor Sinajský, design ATAK

sinajsky

Vystudoval Design nábytku na Mendlově univerzitě v Brně. Již v průběhu studií se účastnil mnoha designérských soutěží nejen pod patronací Design centra České republiky. Vždy pracoval na rozvoji svého osobitého designu. V průběhu let měl několik autorských výstav svých fotografií. Do dnešního dne prošlo pod jeho designérským vedením na stovky úspěšných interiérových projektů. Od roku 2004 byl samostatně pracující designér pro potřeby interiérové firmy. Následně se zapojil do designérského týmu atelieru Viewart, který navrhoval interiéry pro různé obchodní společnosti. V roce 2011 založil společně s kolegy nový ateliér design ATAK, kde pracuje jako vedoucí celého kreativního designérského týmua je specialistou na interiérový a nábytkový design. Jeho oblíbené motto zní: „...není důležité udělat novou židli, ale nejlepší židli...“ (Adolf Loos)

Reference

Přečtěte si, jak vidí naši partneři, soutěžící i široká veřejnost anketu Dřevěná stavba roku.

Ing. arch. Sandra Schwarzová

architektka dřevěných staveb

"Díky účasti v DSR jsem našla práci v oboru a zjistila nové věci o dřevě."

Ing. Pavel Pacák

ředitel společnosti Sruby Pacák s.r.o.

"To, že jsme se účastnili této ankety, zmiňovalo mnoho našich zákazníků. Někteří nás kontaktovali přímo potom, co si prohlédli naše soutěžní dílo v on-line Galerii DSR."

Ing. Michal Šopík

ředitel společnosti VESPER FRAMES s.r.o.

"Smysl DSR vidím zejména v myšlence podpory stavebního průmyslu. Ve výsledku proto nejde o medaile, ale o prezentaci toho nejlepšího, co se komu podařilo. Jde tak o prožitek skrze pocity jiných lidí."

Ing. Josef Svoboda

Lesy ČR, s. p.

"Katalog DSR jsme využili při hledání architektů, kteří pracují se dřevem."

Markéta Štěpánková

fotografka

"Galerii DSR jsem využila při hledání vhodné dřevěné stavby do reklamy pro našeho klienta."

Ing. Jiří Sázel, Ph.D.

předseda sdružení Brontosauři v Himálajích

"Díky Nadaci dřevo pro život jsem získal kontakt na firmu TR Antoš, která nám následně pomohla postavit 1. dětské hřiště v Malém Tibetu v Indii."

Lenka Mlynářová

místostarostka městyse Cerhenice

"Skvělá anketa. Po přihlášení hřiště nám velmi stoupla návštěvnost a také prestiž."

Dagmar Novosadová

starostka obce Kunín, členka předsednictva Svazu měst a obcí ČR

"V anketě jsou vždy velmi pěkná hřiště. Proto když jsme přestavovali naše obecní hřiště, požádali jsme organizátory ankety, aby nás propojili se soutěžícími, kteří by nám s opravou mohli pomoci."

Mgr. Jaroslav Světlík

starosta města Rosice

"Díky účasti v DSR bylo naše Kamínkové hřiště zařazeno do ročenky časopisu DŘEVO&stavby."

Ing. Václav Pinďák

zástupce společnosti 3AE

„Ankety se účastníme pravidelně, a to v kategorii, která je jako jedna z mála zpoplatněna. Celkový přínos naší účasti ale výrazně převýší vynaloženou symbolickou platbu. Jsme rádi, že se anketa stává nezávislým měřítkem kvality dřevěných staveb a její význam rok od roku roste.“

Šárka Nováková

tisková mluvčí Zoo Ostrava

„Když jsme se před lety do této ankety poprvé hlásili, vůbec nás nenapadlo, že navážeme tak milou spolupráci a že se naše zoo dostane do podvědomí veřejnosti takto nečekaným způsobem.“

Jakub Šimerda

Staročeské dřevostavby

„Díky Nadaci jsem rozjel svoje podnikání! Dokonce o mě píšou i články.“

94 % účastníků DSR 2017 by doporučilo účast v anketě svým kolegům

z těch, kteří vyplnili zpětnou vazbu

Pro 82 % účastníků DSR 2017 splnila účast v anketě jejich očekávání už měsíc po vyhlášení výsledků

z těch, kteří vyplnili zpětnou vazbu

Do ankety se již přihlásilo 608 soutěžních děl. Bude mezi nimi i to vaše?

Naši soutěžící

Naši soutěžící aneb Ochránci životního prostředí

Zde naleznete seznam všech našich soutěžících, kteří se účastnili nebo účastní ankety Dřevěná stavba roku, využívají dřevo, a tím pomáhají chránit životní prostředí.

Dřevěná hřiště - malá a velká (104 soutěžících)

JinyKus

Moderní dřevostavby - návrhy (81 soutěžících)

100PASSIVE
Andrea Pagáčová
Bc. Kristýna Ulrychová
Bc. Tomáš Papoušek
Daniel Gášek
Hynek Koudelka
Ing. arch. František Vorel
Ing. Karel Petro, Jiří Sopek
Jaroslav Pospíšil
Jiří Horáček, MENDELU Brno
Lukáš Grus, D. Fukal, M. Kubina, M. Hála, Š. Rutta, MENDELU Brno
M. Stark/J. Hoffmann
Matyáš Vrtiška, student FSv ČVUT
Michal Rec
Miloš Pavelek, ČZU Praha
Petra Trousilová
Radim Kučera, VUT Brno
Sehnal PROJEKT
Štěpán Kotous, Miroslav Kouba, Jiří Kugl, ČVUT Praha

Moderní dřevostavby - realizace (77 soutěžících)

Eva a Štěpán Jankovští
Sandra Schwarzová

Harmonogram

DŘEVĚNÁ STAVBA ROKU 2018

Přihlášení soutěžních děl 19. 9. 2017 – 14. 2. 2018
Hlasování veřejnosti 21. 2. – 2. 3. 2018
Hlasování odborné poroty 21. 2. – 2. 3. 2018
Slavnostní vyhlášení vítězů duben 2018
Putovní výstava DSR 2018 duben 2018 – únor 2019
Přihlášky do DSR 2019 podzim 2018

 

Putovní výstava

Putovní výstava aneb kde jste s námi vidět! Všechna soutěžní díla ankety Dřevěná stavba roku jsou po celý rok představována na roll-upech a v katalozích, které se objeví na všech důležitých stavebních veletrzích, výstavách a dalších zajímavých místech po celé České republice.

Termín Název akce Logo Místo konání
23. 3. 2017 Slavnostní vyhlášení DSR 2017 ve Křtinách Křtiny
12.–13. 4. 2017 Konference Dřevostavby 2017 VOŠ a SPŠ Volyně
26.–29. 4. 2017 Stavební veletrhy Brno 2017 Brno
19.–23. 9. 2017 Veletrh ForArch Praha
9.–11. 11. 2017 Stavotech – Moravská dřevostavba
prosinec 2017 Ministerstvo zemědělství Praha
22.–25. 1. 2018 Infotherma Ostrava Ostrava
1.–4. 2. 2018 Dřevostavby Praha
8.–10. 2. 2018 Cesty dřeva Praha

Více informací o projektu Putovní výstava Nadace dřevo pro život naleznete zde.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací